| PurpleMonster a întrebat:

Sunt în sesiune și pur și simplu sunt epuizata. Nu pot învăța la o materie pe care o urăsc și nu știu ce sa fac. Examenul e oral și ne lasă cu cartea pe masă, dar tot as fi vrut sa învăț, ca să nu caut pe acolo. Nu știu ce sa fac. Ajunge sa citesc?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am înțeles că ești la drept.
Poți face derptul cu o motivație puternică. Să aperi România în dispute juridice Internaționale, în Parlamentul European. Astfel de competența ta depinde soarta țării.
Să cauți în materia pe care o ai de studiat ceva, un minim de atracție, ca să ai motivație să înveți ce scrie acolo.
Să citești ca pe o lectură, ca un critic al textului, să cauți nod în papură, cum se zice.
Toate acestea plus faptul că vă lasă cu cartea pe masă, te vor ajuta să treci examenul.

| Wr3nch a răspuns:

Iteste cartea si incearca sa schitezi ce e mai important pe cateva fise de pe care poti repeta mai usor.

| Sn4k3 a răspuns:

Citeste cartea macar sa stii pe unde sa te uiti cand o sa cauti ceva. Si cine stie, poate si mai retii ceva.

| christall a răspuns:

Daca te lasa cu cartea pe banca nu trebuie sa inveti ce e acolo, ci sa citesti si sa intelegi ca sa poti raspunde la orice intrebare. Ia-o incet pe paragrafe. Esti desteapta, te descurci. Succes!

| Ilie19 a răspuns:

Degeaba citești, nu o sa te ajute cu nimic, mai bine incerci sa înveți macar o parte.