| Mario1994 a întrebat:

Sunt inca sasaita, nu stiu ce sa mai fac. Sunt foarte disperata. Sasaitilor cum ati invins? Nu stiu cum se pronunta corect ssss-ul. Am mai fost la logoped dar nimic. Dati-mi sfaturi de folos, va rog. Daca ati fi in locul meu si ati intelege asta de ce.

21 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

In primul rand continua cu logopedia.

In al doilea rand nu e capat de lume.

In al 3-lea rand cu cat esti mai stresata cu atat treaba se agraveaza, cand vorbesti incet si articulat nu e la fel de pregnanta treaba deci chill.

| Mario1994 explică (pentru RoCkKiD):

Am fost si nu m-a ajutat cu nimic. Dau banii aiurea. Sunt scumpe sedintele. Cum ai vrea sa vorbesc? Norocosule!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mario1994):

Pai Logopedia nu e o pasila, este un antrenament de lunga durata care se face atat in cabinet cat si acasa. Randamentul depinde de cat de deschisa esti, de varsta, de gradul de afectare si de cat esti dispusa sa lucrezi si acasa.
Nu zice nimeni ca este ieftina insa incearca sa raresti sedintele si sa intrebi terapeutul cum ai putea progresa lucrand acasa.

Cunosc oameni care au probema asta is sincer pana sa te aud pe tine nici nu am prea vazut-o ca pe o problema, din contra mi se pare dragut. Aveam o colega care imi povestea ca nu se poate certa cu prietenul ca de fiecare data cand se enerveaza devine mai sasaita si ala nu se mai oprea din ras.

| Mario1994 explică (pentru RoCkKiD):

Inteleg. happy Ai mare dreptate dar eu am fost la logoped si am dat multi bani, nu m-a ajutat. Nu stiu ce sa mai fac.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mario1994):

Daca iti pare ca nu ajungi nicaieri si nu ai observat nici un progres, iti sugerez sa incerci sa mergi la alt logoped.

Treaba e ca logopedia nu e chiar stiinta exact dar atat timp cat nu ai probleme de ordin fiziolog ar trebui sa observi ceva imbunatatiri.

Inteleg ca implica un cost insa daca te raportezi la aceasta situatie ca la o boala este normal ca tratamentul sa nu fie gratuit.

| Mario1994 explică (pentru RoCkKiD):

Zicea logopedul ultima oara ca o sa reusesc si singura facand exercitii acasa si sa vorbesc tare si clar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Incearca sa inghiti odata/sa iei putin aer(daca poti te gandesti inainte la ce ai de zis) si dupa aia vorbesti. Eu cum, de o perioada lunga nu am cu cine sa vb verbal,(in afara de Salut/pa, Da/Nu) dupa cativa ani am constatat ca de multe ori, balbai sau vorbesc cu un accent ciudat (nou).
Asa am inceput sa folosesc indicatiile de mai sus, si ma ajuta.

| RAY a răspuns:

Tu ai facut din asta un complex, frustrare, eu la viata mea aproape niciodata nu am avut probleme, uitate la sely ala e rarait si e nr1, fi serioasa, nu ai ce invinge, totul este sa te consideri egal cu alti nu inferior sau superior

| Mario1994 explică (pentru RAY):

Dar nu pot sa ma impac cu ideea asta.

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Tu cum crezi ca se simte un om care nu are maini si picioare https://www.youtube.com/watch?v=aR-mpoWaelU
fac pariu ca nu se plange ca tine

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai cum sa corectezi asa esti tu este din nastere genetic, intreaba ti părintii cine din familie este sîsîit. Ce varsta ai?

| Andreeush a răspuns:

Nu ar trebui să îți complici viața cu asta.
Nimeni nu e perfect.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mai bine mergi la psiholog. Ai făcut dintr-o problemuță abia sesizabilă, o mare obsesie.

| Panamax a răspuns:

Daca logopedul nu a putut sa te ajute, crezi ca o va face un elev de clasa a 3-a?

| Dandinelle a răspuns:

Cu timpul te obinuiesti cu ideea si aia e.
De exemplu eu sunt rr-ita, iar am fost ss-ita cand eram mica, nu stiu cum ma intelegeau parintii cand vorbeam dar dupa ce am fost la logoped mi-a trecut sss-itul. RR-itul mi-a ramas. Am avut o perioada lunga de timp in care atunci cand vorbeam ajungeam sa vorbesc foarte repede ca lumea sa nu observe ca sunt rr-ita. Dar cu timpul mi-a trecut frustrarea, m-am obisnuit cu mine asa si aia este. Poti frumos sa-ti spui ca ai ceva special si dragut. Daca te deranjeaza extrem de tare incearca sa continui cu exercitiile primite de la logoped, legate de cum sa tii limba in spatele dintilor sau cauta exercitii de dictie pe Youtube daca ai impresia ca ce ai facut la logoped nu prea te ajuta.

| danaieladaniela a răspuns:

Draga mea...in primul rand calmeaza-te, sa fi sasaita nu este o problema(pentru tine poate ca e de oarece multora le place sa isi bata joc dar incerca sa nu-i mai bagi in seama, nu au altceva mai bun de facut), toti avem defecte nu suntem perfecti asaca incerca sa te obisnuiesti asa...totusi ai putea sa incerci sa iti corectezi pronuntia

| Mario1994 explică (pentru danaieladaniela):

Cum sa imi corectez pronunția? Sincer.

| danaieladaniela a răspuns (pentru Mario1994):

Incerca sa faci asta cand esti singura...antreneza-te

| Mihaella4356 a răspuns:

Sincer, mie mi se pare chiar foarte tare să fi sâsâit/rârâit. întotdeauna am fost un pic,, invidioasă" (daca pot sa spun așa) pe voi..adică e ceva deosebit, ceva ce vă face să fiți de multe ori în centrul atenției. Așa că nu ai niciun motiv să fii frustrată ci din contră.

| ALEXROMANIA36 a răspuns:

Nu stiu cat te va ajuta, dar litera s se pronunta lipindu-ti varful limbii de dintii de jos, dezlipind buzele, separand dintii de sus cu cei de jos doar putin, si incearca sa sufli aer doar prin mijlocul gurii. Nu sunt medic, si nu stiu cum se trateaza asa ceva, dar iti recomand sa incerci sa te antrenezi dupa cum ti-am zis mai sus... btw, am spus s de o gramada de ori formuland raspounsul tau laughing. Bafta pe viitor!