| anonim_4396 a întrebat:

Sunt inscris la procesul literar,, Ion" de L.R in cadrul orei de romana.Problema este ca eu sunt avocatul acuzarii:Ion vinovat de tulburarea comunitatii si a caminului si nu stiu sa formulez intrebari specifice spetei martorilor.

2 răspunsuri:
| KanameKuran a răspuns:

Ei bine, in roman, atat avocatul cat si judecatorul vorbeau ungureste, invata cateva propozitii random in ungureste si folosestele, iar daca te intreaba cineva ce faci acolo le spui ca vrei sa fii cat mai aproape de personajul din roman, asa ca ai invatat replicile in ungureste.

| ALGator a răspuns:

Formulează mai întîi cu cuvintele tale cateva capete de acuzare după care fa-ti un plan cu ce vrei să scoți de la martori. Nu trebuie să fie chiar limbaj avocatesc. Compui un dialog de bun simț între avocat și martori. Fă o ciornă și prelucrareaz-o.
Succes!