| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la liceu(a12a) in alta țara, dar a-și vrea sa dau la facultate in Romania la Stomatologie.
La Iasi sau la Cluj? Unde e mai bine?
Ce trebuie sa fac, cum e cu admiterea?
Nu am cetățenie.
Bacalaureatul ce medie trebuie sa fie? Spuneți-mi voi dacă ati fost prin asta.
Taxa e mare?
Vreau detalii cât mai multe. Dacă sunteți la facultatea de Stomatologie cum e, e greu? Ce e de invatat la admitere?

Răspuns Câştigător
| Hello2017 a răspuns:

Eu ti-as recomanda Clujul, este unul dintre centrele universitare cele mai apreciate din Romania.UMF Cluj ofera posibilitatea de a studia in 3 limbi diferite(romana, engleza, franceza); daca optezi sa studiezi in engleza sau franceza atunci vei fii admisa pe loc de cetateni straini, si doar pe locuri de taxa(5000 EUR/an), peste30% din studentii straini din Romania studiaza aici.Pentru linia de studiu in romana va trebui sa dai un examen grila ce consta in 50 de intrebari(25-Chimie Organica si 25-Anatomie), durata examenului fiind de 2 ore.Mai multe detalii aici : http://www.joinumfcluj.ro/admitere/procedura-de-admitere/

4 răspunsuri:
| Andersen2k18 a răspuns:

Pai ai o tematica de admitere pentru concurs, care este pe site-ul facultati.Fiecare facultate are o tematica diferita, adica de exemplu la Cluj este o culegere de admitere cu teste care te va pregatii pentru admitere. Media la bac nu va conta mult cam 10 la suta, mai multa va conta examenul de admitere.Dar e bine sa ai o medie mare la bac, ca in caz de va fi sa ai media egala la admitere egala cu un concurent, te va departaja in functie de media de la bac. La medicina dentara(stomatologie) sunt 100 de intrebari. Si dupa parerea mea ca si centru universitar Cluj-ul este ok.
Mai multe detalii ai aici: http://www.umfcluj.ro/

| Iuliacraciun a răspuns (pentru Andersen2k18):

Sa zicem ca iau 10 la bac dacă nu trec te examenul de admitere nu intru?
E greu examenul de admitere la Cluj?

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Iuliacraciun):

Daca te pregatesti bine, nu cred ca nu-l vei lua. Pai degeaba iei bacul, daca nu iei admiterea.Am vrut sa spun faptul ca bacul te avantajeaza dar nu mult, ti-am dat exemplu In caz ca iei admiterea si esti la egal cu un concurent de acolo, media de bac te va departaja.

| numesiprenume0 a răspuns:

Mai bine nu stiu unde e. Unde ti se pare tie, amandoua ar trebui sa fie bune. Ca la orice alta facultate, mai intai trebuie sa te inscrii prezentand actele necesare sau echivalentul acestora. La unele este cu dosar(conteaza media cu care ai luat bacalaureatul) si altele cu admitere, unde dai examen la materii specifice... Mai multe informatii gasesti la unitatile de invatamant, nu la fiecare este la fel.