| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la profil uman. Am început să fac pregătire la matematică pentru că mi-am dat seama că îmi doresc să urmez o facultate de inginerie. Mi-aș alege Inginerie Electronică la Universitatea Tehnică din Iași dar la secția admitere am citit că se ia în considerare nota de la matematică, fizică sau informatică de la bac. Dacă vin de la profil uman și nu dau bacul la matematică, înseamnă că nu mă iau de loc în considerare? Cum aș putea să rezolv. Nu au nici măcar un test grilă la matematică, ci contează doar nota de la bac. Nu mi se pare prea corect deoarece Diploma de Bacalaureat ar trebui să-ți permită accesul la orice facultate, indiferent că este o facultate științifică sau umanistă.
Mulțumesc pentru răspunsuri.

3 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Acum m-am uitat pe site-ul facultatii si e prima facultate la care vad ca nu accepta persoane care au terminat la uman si dupa vor inginerie. Pe de o parte laud initiativa pentru ca asa mi se pare si normal, fugi 4 ani de zile de mate, info, fizica si dupa vrei sa intrii cu bacul dat la isto sau geogra la facultate de ingineri, cam prea bataie de joc ii fata de ala care termina la mate-info/bio-chimie si saracu da bacu din mate m1/m2, mai da la info/bio/fizica si chimie unde e materie de 4 ani si sa fie la contorizata ca materie de 1 an care e la geogra si isto. Pe de alta parte as lasa examenul din mate pentru absolventii de uman si bacu sa nu conteze de loc. Adica daca ai terminat la real poti sa iti calculezi media de admitere cu bacu la mate/info/fizica ce e din domeniul ala si daca ai terminat la uman bacu sa nu conteza si examenul sa conteze 100%(cum a facut anul acesta UBB la admiterea de la informatica).

Si acum iti mai zic ceva. Fiecare facultate are autonomie universitara, pe romaneste, poatesa faca cum considera sa isi selecteze candidatii. Statul nu poate interveni si mi se pare corect asa. Diploma de bac e doar dovada ca ai absolvit 12 clase si nu ai trecut prin liceu ca rata prin apa. Si sincer consider ca ar trebuie sa dea admitere peste tot, bacu sa nu conteze de loc dar ca sa poti da admitere trebuie sa ai bacul luat si gata.

Ce ti-am zis mai sus e opinia unui pusti care a terminat a 12-a anul asta la mate info, a dat bacu si a dat admitere la Automatica si Calculatoare la Universitatea Tehnica din Cluj si a intrat la Calculatoare.

| shadows a răspuns (pentru Zaygon):

Inteleg ce vrei sa spui, in strainatate toate universitatile si facultatile au test de admitere iar nota examenului de maturitate nu influenteaza absolut deloc admiterea.
Cunosc foarte multe persoane care au terminat profilul mate-info si in afara de matematica si informatica, nu stiu absolut nimic in ceea ce priveste fizica si chimia, desi este un profil in care fizica este abordata intr-un mod aprofundat. Asa ca eu consider ca nu profilul formeaza viitorul unei persoane ci interesul lui. Eu am fost nevoit sa intru la uman pentru ca am venit din Italia si acolo materia e foarte diferita. In clasa a 9-a am facut polinoamele care aici se predau in clasa a 12-a. Iar in clasa a 10-a am facut matricile care aici se predau intr-a 11-a. Acolo matematica este predata intr-o ordine total diferita. Deci eu nu am vrut chiar sa scap de mate. fizica si informatica, dar mi-am dat seama ca aveam prea multe lacune de recuperat.

| Zaygon a răspuns (pentru shadows):

O sa te contrazic cu ceva. Poate in Italia se da admitere la facultate dar colegii mei de scoala care au mers prin Anglia, tarile nordice, Germania li s-a cerut doar sa aiba peste 8, 5 sau peste 9 la BAC si in rest scrisoare de intetntie la unii. Si nu ma refer la facultati mai asa, ma refer la Computer Science. Si o sa iti zic si de ce au mers acolo, pentru ca sunt lasi si fug de admitere.
Legat de lacune si intoarcere, aici tine numai de tine cat de mult vrei sa inveti la acea materie si se poate ori ce.
Legat de problema cu Universitatea Tehnica din Iasi, daca cand o sa dai tu nu se modifica criteriile atunci incearca la Cluj sau Bucuresti.
Chestia cu fizica si chimia tine foarte mult de profesori, daca ai profi naspa clar ca nu o sa iti placa(cazul meu la chimie in liceu). Si sa stii ca profilul te formeaza pentru ca o gandire algoritmica nu o sa o poti avea daca mergi in clasa a 9-a la uman sa scapi de mate si dupa vrei la facultate la info.
Daca vrei putem discuta pe privat.