| LanguageMaster a întrebat:

Sunt mulți studenți care renunță la facultate după primul an?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Depinde de facultate, sunt diferente enorme intre facultatile de stat si cele private.
La stat e mai greu, in sensul ca trebuie sa inveti mult si sa fii prezent cam tot timpul.
De asta sunt unii care renunta, in general pentru ca nu le place facultatea si considera ca au facut o alegere nepotrivita.De asta gandeste-te bine la ce facultate vrei sa te duci.

| vocea a răspuns:

Sunt o gramada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am renunțat la Geologie, dar în primul an am avut niste colegi care au renuntat dupa anul I. Erau 6 studenți. Doi nu au promovat examenele si au renuntat, iar ceilalti 4 mi-au spus ca se muta la Gegragie Cartografie Matematică.

| presus a răspuns:

Sincer, nu prea.

| LanguageMaster explică (pentru presus):

Dar citisem undeva că mulți sunt exmatriculați după anul I pentru nepromovarea examenelor!

| presus a răspuns (pentru LanguageMaster):

Ai intrebat despre studentii care renunta la facultate in primul an, nu despre cei exmatriculati. Nici in randul celor exmatriculati, nu pot spune ca sunt multi, din ce cunosc eu. Nu am citit studii despre asta, dar am habar.

| 2P a răspuns:

Desigur, dar e pacat, sunt de parere ca daca vrei sa te apuci de o treaba ori nu te mai apuci, Ori o duci pana la capat

| Bratosin_Diana_2001 a răspuns:

Daca vrei la facultate, gandeste-te de 2 ori! Trebuie sa inveti mult pentru examene