| Lustra a întrebat:

Sunt nehotarat in alegerea celei de a 3-a disciple la BAC si sunt indecis intre Fizica si Biologie.

Situatia pana la ora asta sta cam asa: am ales fizica (termodinamica si curent), am invatat foarte bine teoria, am dat test din simulare 2018 care era ca tema de facut acasa, am luat 8, am dat joi teza la fizica din modele 2009 aleatoriu, am luat 6.5.
Profa a zis ca incepand din decembrie trebuie sa iau la ea 8 sa am la BAC 6 asigurat.
Acum, din vreo 20 insi doritori la fizica, am ramas singurul in stare sa tina pasul, un alt avantaj faptul ca am profesor "personal", sa zic asa.

Si cu toate astea, tot doresc sa dau la Biologie, in capul meu sa-mi fac anul mai usor un pic. Insa, notele de la biologie is foarte mici (2-3), iar la fizica din ce-am inteles, toti au luat BAC-ul cu profa.

Sugetii? Cunoscatori ce-au fost in aceeasi situatie ca mine sau care stiu cu ce se mananca biologia?

Răspuns Câştigător
| xeum a răspuns:

La fel voiam si eu sa dau biologie, m-am speriat cand am vazut cata teorie trebuie sa invat. Eu zic sa dai la fizica, e mult mai usor si faptul ca ai luat 8 si 6.5 reprezinta un avantaj, deci nu pornesti de la 0.

6 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Biologia in Romania e o mare prostie. Despre bac si olimpiade vorbesc. Se accepta doar anumite informatii din anumite carti (deci daca ai invatat din manualul gresit, e naspa) si baremul e facut in asa fel incat nu te poti verifica (la modul "se va puncta raspunsul corect"). Pe de alta parte, e portita de scapare pentru orice prost. Ca nu ai efectiv cum sa fii atat de incompetent incat sa pici bacul la biologie (ma rog, bacul in general nu ar trebui sa poata fi picat, dar asta e alta poveste). Eu dintre fizica si biologie as fi ales biologie, cu toate dezavantajele ei, dar asta doar pentru ca nu imi place de niciun fel fizica. In schimb, eu cand am dat bacul, am dat la info si incurajez pe oricine se descurca binisor la una dintre materiile pentru bac sa o aleaga pe aceea. Iar daca nu, biologia.

| Lustra explică (pentru AnastasiaK):

"portita de scapare pentru orice prost", in cazul liceului nostru, s-a soldat in cele mai mici medii din ce am inteles + noi am facut doar 2 ani de biologie din 4. presupun ca multi o lasa in ultimele luni crezand ca e super usor si nu-i graba (ceea ce as gandi-o si eu la fel).
la fizica, dau bacul doar din materia de clasa a 10-a, iar celelalte module practicate in cei 4 ani de liceu, au presupus fizica si alea (automatizare, electronica, etc).
am frecat menta in toti anii, ca orice alta scoala cu profesori de genu, dar ideea e ca n-a fost zi in care sa nu te lovesti de notiuni de fizica.(intra pe o ureche si iesea pe alta de cele mai multe ori, dar tot esti oarecum familiarizat cu termenii).
fizica, o fac cu diriga, si am ramas cam singurul la ea ceea ce il consider un avantaj faptul ca se poate ocupa doar de un elev.

sincer acum, caut de fapt o materie sa-mi faca viata mai usoara anul asta si caut pareri, fara faze de genu "toate-s la fel, de tine conteaza"... hai sa nu comparam Logica cu Fizica/Chima, sau Filologia cu Ingineria, cam poti deduce unde-i viata mai dulce. (am dat un exemplu)

| AnastasiaK a răspuns (pentru Lustra):

Dar nu ma raportez la liceu, ci la dificultatea probelor in general. Daca intr-un liceu se face chimie la nivel intensiv si fizica o ora in 4 ani, ti-e clar unde o sa le fie elevilor mai usor. Dar in ideea in care se studiaza toate la fel, se aplica ce am zis eu. Iar tu ai dat un exemplu fix prost. Dintre logica si fizica/chimie unii prefera logica (printre care si eu), altii fizica sau chimie. Dar dintre inginerie si filologie, as alege oricand inginerie (iar altii filologie)...asa ca idee. Deci de tine conteaza, acum ca tu esti subiectiv si nu iti dai seama ca nu toti gandesc la fel ca tine...eh, aia e problema ta. Daca ai gasit ceva ce ti se pare mai usor sau unde ti se pare ca e "viata mai dulce", alege aia, indiferent de ce aleg/zic ceilalti. Intr-un an, in liceul pe care l-am terminat eu, s-a dat bacul la o anumita materie pentru un singur om. Doar el a ales optiunea aia si a luat 10.

| DarthNiger a răspuns:

Nu conteaza cat de usoara este o materie sau cat de grea este, trebuie sa dai BAC-ul doar la materiile la care crezi ca esti pregatit, daca spui ca te pricepi la Fizica mai bine decat la Biologie, atunci de ce nu dai la materia pe care o stii tu cel mai bine?

| cosmin1324 a răspuns:

Te duci acolo unde esti pregatit si o sa iti foloseasca nota de la bac pe mai departe la admitere

| Lorenzo1 a răspuns:

Te sfatuiesc sa dai bacul la ce materie te simti tu pregatit. Daca iti place mai mult fizica si esti pregatit pentru ea, da la fizica. Daca nu, recomand biologia, pentru ca e cea mai usoara. Daca ai un prof bun si iti recomanda un manual bun, nu o sa ai probleme daca inveti pentru ca trebuie doar sa retii si sa intelegi notiunile elementare.Ti-o spun din propria experienta.Bine,mie mi-a placut biologia, si am dat din materiile clasei a-9-a si a-10-a(vegetala si animala) si am iesit bine la bac, cum ma asteptam.Fizica nu mi-a placut,informatica nu aveam cum sa dau findca mi se pare chineza pura si in ziua de astazi,chimia are schemele alea naspa(legaturi monovalente, bivalente, cu desene, cu nuclei, etc), deci ar ramane biologia cea mai accesibila.