| Aniisoara a întrebat:

Sunt recunoscute diplomele obtinute in tara(din liceu, scoala generala etc.) in strainatate? Daca au vreo valoare in alte tari sau sunt valabile doar in Romania.

6 răspunsuri:
| WeAreLegion a răspuns:

Sunt recunoscute dar trebuie echivalate, adica sa dai niste examene in care sa vada ca poti folosi termenii de specialitate si in limba respectiva!

| Ctmfresh28 a răspuns:

Pai logic ca au valoare si in strainatate, sunt mii de romani cu studii in tara si care lucreaza ca inginer, avocat, si alte meserii in strainatate.
Deci da, au valoare.

| Solon a răspuns:

In UE sunt recunoscute partial. In sensul ca, de la caz la caz, trebuie sa dai unele examene.

| stefano200 a răspuns:

Doar studiile superioare sunt recunoscute in strainatate insa iti poti termina studiile in strainatate atata vreme cat ai resedinta in acea tara sau obtii vreo bursa de studiu sau ti le platesti singura.

| problemematelogica111 a răspuns:

Nu. sunt valabile oriunde chiar si in strainatate