| Atti12 a întrebat:

Sunt sanse sa intru la buget la o facultate daca am media 7 in bac?

24 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Păi, îţi dai seama pe ce mâini ar apuca bugetul ţării...

| Violleta2022 a răspuns:

Nu Cred sa ai vreo sansa.
La buget sunt doar cateva locuri si intra numai permiantii, cu medii de peste 9.

| sierra1 a răspuns:

Probabil la petrol și mine, ceva agricol sau ce nu vrea nimeni

| Jackpot2 a răspuns (pentru sierra1):

Sal! În prieten de al meu a întrat la UPG mine petrol și gaze cu 7 75 ultima medie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jackpot2):

Oameni buni, fata nu intreaba daca poate intra la facultate cu 7, ea intreaba daca poate intar la buget, adica daca este scutita de taxe, fiind platite din bugetul tarii.
Nu, nu poate lua loc la "buget" pentru ca se platesc taxe doar la preminatii de 9 si 10, nu la cei cu media 7 la BAC.

| Jackpot2 a răspuns (pentru Violleta2022):

Anastasia, în anumite orașe la anumite specializări cu 7 prinzi loc la buget altele la taxa!

| AnaBanana69 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu este adevarat. Se poate intra la facultati cu 7 pe loc de buget, daca nu exista persoane cu medii mari care au optat pentru acea facultate. Nu exista un prag pentru care se obtine locul la buget, de exemplu trebuie sa aiba persoanele in cauza numai medii de 9 si 10. Eu am intrat la o facultate din cadrul Universitatii din Bucuresti pe un loc la buget cu media 7, 70, iar alti colegi dupa mine au avut pana la 7 in anul in care eu am intrat si au intrat la buget. Locurile la buget sunt niste locuri predefinite numeric si sunt ocupate, in ordinea mediei, de la cea mai mare medie a unui candidat din acel an, pana se ocupa toate, iar dupa se continua lista cu medii in ordine descrescatoare pe locurile cu taxa. De exemplu, la o facultate poate sa fie primul candidat cu media 8, 50 pe un loc la buget, daca nu exista altcineva cu media mai mare decat a lui.

| Swetlly122 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu mai fa așa pe inteligenta că la alte facultăți poți intra lejer la buget cu 7, dar nu la alea de top. De unde știi că ea vrea sa dea la una de top?

| aXy99 a răspuns:

N-ai sanse.
Doar daca se intra pe baza de concurs, deci dai examen separat. Atunci da.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Depinde de facultate. Stiu facultati unde s-a intrat si cu media 6.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu era vorba de intrat la facultate, ci de obtinut bursa de la buget. Bursele se aloca pentru merit doar celor cu note mari si foarte mari.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Violleta2022):

Bursele se aloca daca intra cu medie mare, la inceput dar poate sa nu primeasca in primul an/semestru si apoi sa invete foarte bine si sa primeasca bursa dupa primul an/semestru. Nu are legatura una cu alta. Iar daca te referi la buget, te-ai mai facut o daga de rahata cand ai sustimit ca nu poti fi la buget cu o medie atat de mica si ti-am explicat ca la facultatea de geografie(UB), se poate. Deci? A zis clar ca la buget. laughing))

| Swetlly122 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Și cum se numesc?

| Aasdfghj a răspuns (pentru Swetlly122):

La Universitatea din Bucuresti, la geografie.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Aasdfghj):

Eu nu inteleg de ce va bateti capul cu ea cand e clar vorba de o femeie care nici nu a facut facultate (mare minune sa aiba macar 12 clase), deci de unde sa stie ea ce si cum? happy Isi da si ea cu parerea (aiurea, ca de obicei) ca sa-si faca norma de raspunsuri.

| Aasdfghj a răspuns (pentru AnastasiaK):

Buna asta cu norma. rolling on the floor))

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Bursele se aloca pe merit!
Daca ai intrat la buget, primesti bursa in primul semestru.
Daca te mentii la note foarte mari, continui sa primesti bursa. daca ai absente, restante, sau bube-n cap, pierzi bursa.

| Aasdfghj a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu a fost intrebarea referitoare la bursa ci daca poate intra la buget.laughing Te rog fa diferenta intre taxa si buget ca poate pricepi ceea ce inseamna. Nu mai da "eronat" doar fiind ca te crezi tu desteapta, ca uite, toti spun ca gresesti. Esti la gradinita ca atunci cand nu iti convine tie ceva sa te razbuni? Pot si eu foarte simplu sa iti dau "eronat" pentru raspunsurile astea pe care le dai. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se poate, la profil economic intr-o facultate clasata de rang A- (adica printre cei mai Buni) s-a intrat cu medii de 6, 50 la buget.
intr-adevar asta a fost acum vreo 8 ani, nu stiu daca s-a schimbat media notelor. Parca acum sunt note mai mari la bac decat dupa primele sesiuni cu camere

| troleibuz a răspuns:

Nu.

| TristanTzara a răspuns:

Depinde de medile celorlalți și numărul de locuri.

| 90210 a răspuns:

Da daca te duci la o facultate care are examen de admiter. Eu am luat 7.48 la BAC ( mi-a picat Bacovia la romana si n-am prea stiut asa ca mi-a tras toata media in jos) si am dat admitere la o facultate si am intrat la buget. A doua facultate am facut-o la privat...acolo trebuie sa platesti oricum.

| Jackpot2 a răspuns:

În ce oraș vrei sa dai la facultate?

| mariusalex2019 a răspuns:

Depinde de facultate