| Mario1994 a întrebat:

Sunt sasaita inca, nu am gasit pe nimeni sa ma ajute cum sa scap de sasaiala. Ai mei sunt nepasatori si nu prea nu ma baga in seama. Ce e diferenta intre s si ș? Sau s si z.

4 răspunsuri:
| superAndrei a răspuns:

Mie sincer, persoanele cu sasaiala, raraiala...etc sun mai speciale! Poate nu este cea mai buna calitate, dar eu zic sa incepi sa te obisnuiesti cu ea! Daca chiar ii produce un deranj, cauta un logoped si fa-ti o programare. Incearca sa cauti si informatii pe Youtube in legatura cu asta! Eu cred ca in vindecarea chestii asteia are o mare parte si cititul, mai ales cel cu voce tare! Cautati timp ca in fiecare zi sa citesti, poate monologuri sau pur si simplu texte din diferite carti, iar acest lucru vine si cu o inbunatatire a dictiei! Ia lucrurile usor si nu te stresa mult pe tema asta! Succes!

| TimmyTim a răspuns:

Câți ani ai?
Și eu sunt sâsâit, dar nu am nici o problema cu asta. Chiar îmi place. Și chiar și celor din jur vad ca le place asta.
Sa fi sâsâit nu e un defect. Ești unica. Fa din asta un atoo al tău.
Îți spun din experienta: intr-a 9 a când am intrat la liceu nu cunoșteam aproape pe nimeni, doar câteva persoane răspândite prin școală. Și intr-o ora prof. m-a pus sa ma duc la clasa de filologie (tot a 9 a - clasa de fete) sa le spun ceva. Și când au văzut cum vorbesc au avut o reacție gen: "wooow! Ești sâssssâittt!" Toate în cor...și asa "m-am făcut eu cunoscut prin scoala"...
Nu trebuie sa scapi de sâsâit. Unele persoane e îl considera chiar "draguț". Cu nu ii place, treaba lor. Sunt destui oameni pe lumea asta care sa te placa pentru ceea ce ești/cum vorbești/etc.
Sper ca te am ajutat.
Sa ai o zi buna!

| Mario1994 explică (pentru TimmyTim):

Ceau. Eu nu ma pot impaca cu ideea asta, sincer. Zilnic ma omoara gandul asta ca sunt sasaita. Cand zic pe s, imi iese pe ș. Nu stiu care e diferenta intre s si ș. Deci ma deranjeaza mult. Te cred si ma bucur pentru tine ca esti puternic, curajos si nu iti pasa. Te-ai acceptat asa. Dar cum pronunti altfel cu s?

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Noi care suntem sasaiti nici nu ne dam seama pentru ca creierul nostru este deja adaptat cum vorbim noi, iar de auzit vocea noastra cum vorbim de fapt nu putem, doar daca te inregistrezi, repet eu am clienti si nu am probleme in a vorbi cu ei, numai fi asa complexata