| antrebarisiraspunsuri a întrebat:

Sunt student in anul 4 si din pacate din cauza unor restante nu pot sustine licenta. Intrebarea mea este daca pot primi ceva care sa confirme ca am 4 ani de facultate sau nu voi avea nimic "la mana"? Nu as vrea sa fi pierdut acesti ani degeaba si sa nu am nicio atestare... Voi ce parere aveti? A mai trecut cineva prin asta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cat timp mai ai restante nu ai terminat facultatea, abia dupa reusita la acestea poti spune ca ai terminat, asa ca nu poti primi nimic ca ai terminat-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, toti anii aia de facultate sunt inutili, daca nu iti iei restantele si licenta.
Din pacate, NU se poate da nici o adeverinta si nimic la "mana", fiindca oficial tu nu ai terminat inca facultatea, deoarece ai restante.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă dai restanțele, ți se dă o adeverință la mână, la cerere din care rezultă că ai urmat cursurile acelei facultăți.
Dar dacă nu dai restanțele, o adeverință care să sune așa. Știți a urmat cursurile acestei facultăți, dar mai are 3 ( exemplu) restanțe. Așa ceva nu ți se dă.

| mi25 a răspuns:

Pai tu nu ai 4 ani de facultate, deoarece nu ai absolvit toti anii. Ce sa ai "la mana"?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Pune-te cu burta pe carte, ia restanța și termini. Singurul act "la mână" probabil ca e foaia matricolă.

| bookofknowledge a răspuns:

Daca ai restante nu ai terminat anul, la mine de pilda dupa un numar de credite pici anul si trebuie sa l reiei, si de obicei 2 materii sunt de ajuns sa pici anul la cate credite au cele maril, este anul prag in care daca nu iwi si materiile cele mai simple de 1 credit pici anul. Pe scurt dupa ce iti iei restanta ai 4 ani, daca nu ti o iei, deoarece nu mai ai ani de faculta :an picat! Nu e asa de greu.