| SERIALS a întrebat:

Sunt studenti ce studiaza psihologia?
Ce spune psihologia despre homosexualitate? Este o normalitate sau nu? Si de ce unii oameni au inclinatii spre homosexualitate? Care sunt cauzele?

25 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Nu exista o teorie universal valabila. Unii cercetatori zic ca e vina unor gene, deci innascut, altii ca e vorba de o trauma (de tip abuz sexual). Probabil mai sunt si alte teorii.

| siwel a răspuns:

John Hopkins e doar cel mai celebru spital din lume.
Șeful secției de psihiatrie a spitalului, McHugh, spunea că problema homosexualității și a schimbării sexului nu este o problemă biologică, ci una psihologică. Ceva ce ține de preferințele persoanei și nu de formatul ei fiziologic.
De altfel, dragă SERIALS, fiecare persoană lgbt, dacă binevoiește să își consulte propriul cod adn, va descoperi că orice bărbat (și gay-i și trans ) are cromozomul y în fiecare celuliță și fetițele (și cele lesbi sau trans sau q sau cum își zic) nu îl au… e atât de simplu.
E așa… așa de simplu, dar agenda asta lgbt care o auzim azi pe toate canalele înebunește lumea de cap…
Că educația (mai ales azi), anturajul, felul în care au fost crescuți mai ales de părinți care nu au acceptat sexul copilului pentru că ei și-au dorit unul de sex opus, da... toate astea influențează ispitele pe care le au persoanele lgbt... evident.
Dar traumele pe care le are un om, nu îl definesc.
Faptul că pe cineva îl lovește un camion, nu îl transformă pe respectivul în camionetă. Rămâne om.
E drept lovit de camion și poate va trebui să meargă la kineto să își revină, dar tot om rămâne.
Sper să ajute.

| T0T a răspuns (pentru siwel):

Nu e chiar așa simplu precum afirmi tu din cunoștințele tale mediocre de genetică. Cromozomul Y îi conferă sexul individului, nu orientarea sexuală. Tu folosești argumentul ce se mușcă singur de coadă. Afirmi că sexul îți oferă orientarea, pentru că sexul îți oferă orientarea? Că cu alte cuvinte cam asta spui. Existența cromozomului Y clar influențează și acest aspect însă asta nu înseamnă că e decisivă. Cromozomii au mai multe regiuni iar regiunile alea diferă, fie că sunt parte din același cromozom X sau din același cromozom Y. Iar în cazul acesta ba chiar s-a observat că doar în cazul homosexualilor masculi apar anumite caracteristici în cazul unei regiuni din cromozomul X, anume Xq28, niciodată acestea întâlnindu-se în cazul persoanelor heterosexuale. Însă normal acestea sunt argumente ce fac mai mult corelații, omul mai are multe de descoperit în ceea ce privește genetica.
Cât despre psihiatrul tău, el se ocupă cu psihiatria, nu e genetician. Și chiar de ar fi foarte bun genetician, a afirmat ceva fără argumente științifice(presupun că dacă le avea le prezentai tu, pe lângă argumentele tale copilărești).
Totuși îți recomand să vorbești cu unele persoane homosexuale care afirmă că așa s-au născut. Ar avea motive să mintă? Eu nu cred. Din moment ce din primul moment în care îți descoperi orientarea sexuală ești atras de persoane de același sex, fie că aceasta ar fi genetică sau ar fi rezultat al factorilor dinainte de pubertate, când omul este cel mai influențabil de aceștia, e irelevant. Acea orientare e neschimbabilă și nu a fost alesă.

| siwel a răspuns (pentru T0T):

Orientarea?
E o inventie a propagandei lgbt.
E ceva post-modern in care ceea ce simti tu determina realitatea pentru ca ai fost traumatizat sau ti-a fost indusa preferinta de anturaj sau pur si simplu ti-ai asumat ca asa te simti tu sa fi pe invers.
Rralitatea nu e interioara, e data de fapte obiective, exterioare noua insine
In acest domeniu presiunea asupra cercetatorilor e sa spuna ce e acceptat de media si de politic, nu sa afirme realitatea faptelor asa cum o faci tu si cei ce neaga simplul adevar ca ai niste organe sexuale de un anumit sex.
Simplista si eronata si impotriva firii.
Vis a vis de genetica: ce nu e clar, ce nu e simplu? In toata argumentatia ta incerci sa spui ca exista gri in genetica. Nu exista draga.
Patologicul si exceptiile nundefinesc o stiinta, sau o realitate. Oricum, de la existenta lui y, nu exista exceptii.
Nu am negat, dimpotriva, am afirmat factorii psihologici.
Revezi ce am scris.
Dar traumele, influentele, preferintele nu schimba fiziologia.
Am vorbit cu homo?
Consilez homo.
Am fost invitat la dezbateri cu comunitatea gay care sa fie televizate si cu public.
Nu de scula in bascula, ci pentru ca imi pasa.
Stiu ca nu e usor, ca e enorm de dificil sa reformezi ceva ce a fost deteriorat ani de zile in zeci de relatii gay in cazul majoritatii dintre ei.
Pot sa iti dau exemple concrete.
Insa basmul cu orientarea nu e adevarat indiferent de la cine il auzi si indiferent cat e de popular.

| T0T a răspuns (pentru siwel):

"Orientarea?
E o inventie a propagandei lgbt."
Ia uite că știința nu e o propagandă și sunt numeroase argumente științifice în acest sens(ba chiar toate pe care eu le-am găsit). Cum am prezentat unele dintre ele înainte ele susțin faptul că orientarea ori apare până ca copilul să se nască ori apare până la pubertate și este ceva ce se decide atunci, pentru tot restul vieții. Aceasta nu este o alegere.

"E ceva post-modern in care ceea ce simti tu determina realitatea pentru ca ai fost traumatizat sau ti-a fost indusa preferinta de anturaj sau pur si simplu ti-ai asumat ca asa te simti tu sa fi pe invers."
Cum să ți se inducă orientarea de anturaj, tu gândești ceea ce spui? Păi dăm dracu toate argumentele științifice și apelăm la logica elementară. Tu dacă ai avea contact cu persoane lgbt ai putea să îți schimbi orientarea? Adică ți se pare posibil să faci tu în așa fel încât să nu mai simți deloc atracție pentru femei dar să simți atracție pentru bărbați? Dacă nu, regândește ceea ce spui.

"Rralitatea nu e interioara, e data de fapte obiective, exterioare noua insine"
Ba realitatea e interioară. Era și un citat filosofic cum că frumusețea stă în ochii privitorului. Noi suntem ființe subiective în mare și de aceea nu toți avem aceleași preferințe și nu toți avem aceeași viziune asupra unui lucru. Acum serios, nu te-ai întrebat de ce ți s-a întâmplat să îți placă o femeie pe care un prieten de al tău nu o plăcea sau viceversa? E total absurd să spui că suntem obiectivi, mai ales în preferințe care prin definiție țin ale naibii de subiectivitate. Realitatea aia obiectivă nici nu ar avea vreun sens, nici nu ar exista dacă nu ar avea cine să o observe.

"In acest domeniu presiunea asupra cercetatorilor e sa spuna ce e acceptat de media si de politic, nu sa afirme realitatea faptelor asa cum o faci tu si cei ce neaga simplul adevar ca ai niste organe sexuale de un anumit sex."
Cercetările au început cu mult înaintea propagandei. Deci nu poți spune că erau supuși unei presiuni, ba chiar cercetătorii au făcut și fac sacrificii pentru a susține adevărul științific și nu ar fi prima cercetare care ar putea fi condamnată de Biserică. Gândește-te la ce a pățit Galileo pentru că a descoperit lucruri ce erau în contradicție cu învățăturile pe atunci. Însă ai naibii cercetători au după cine să se ghideze. Cercetarea respectivă de care ți-am povestit a fost controversată la vremea aia, însă mai târziu s-a demonstrat că nu conținea probe false. Controversa vine fără dovezi în cazul adevăratei propagande(aia religioase) și de aia ar trebui să îți faci tu griji, nu de un adevăr științific care nu e negat de nimeni prin dovezi. Încă o dată, având niște organe sexuale nu înseamnă că simți atracție pentru femei sau nevoie de sex. Sunt și impotenți și au penis dar îl au degeaba.

"Simplista si eronata si impotriva firii."
Mai simplist mi se pare argumentul tău care susține faza cu organele genitale. Cât despre fire, astea tot natura le-a determinat. Dar uite că există mereu excepții împotriva acelei așa zise firi și nu numai în cazul homosexualității. Sunt exemple concrete ale mutațiilor genetice care nu țin neapărat de psihic și care sunt împotriva firii. Exemple ce nu pot fi negate.

"Vis a vis de genetica: ce nu e clar, ce nu e simplu? In toata argumentatia ta incerci sa spui ca exista gri in genetica. Nu exista draga."
Deci spui că nu există mutații în genetică sau abateri? Hai sau să le lăsăm pe astea, vrei să zici că genele noastre nu se diferențiază? Ba uite că da și ai fi cretin să spui asta.

"Patologicul si exceptiile nundefinesc o stiinta, sau o realitate. Oricum, de la existenta lui y, nu exista exceptii."
Dacă excepțiile există atunci cam definesc știința sau realitatea. Că altfel dacă oamenii adoptau modul ăsta de gândire încă făceai la școală teoria eterului, că deh domne exemplele alea care o contrazic sunt niște excepții.

"Dar traumele, influentele, preferintele nu schimba fiziologia."
Fiziologia aia la care te rezumi tu în mod superficial(adică dacă are penis sau nu) nu e total definitorie. Adică mai sunt și alte chestii precum nivelul de estrogen, creierul care diferă de la individ la individ.

"Am fost invitat la dezbateri cu comunitatea gay care sa fie televizate si cu public."
Dacă o persoană paralelă și extremistă în gândire e invitată la dezbateri nici nu mă mai mir că în țară se face acel referendum. E jale.

"Nu de scula in bascula, ci pentru ca imi pasa."
Îți pasă de homofobia pe care ți-a indus-o credința ta nejustificată. De aia îți pasă ție.

Faza e omule că singurul ce aruncă basme ești chiar tu. Dacă chiar îți pasă de ce nu te bagi pe cercetare, că fiecare e capabil să facă puțină gargara cu gura. Dar cine te-ar băga acolo dacă din start negi toate cercetările ce s-au făcut până în momentul de față?

| T0T a răspuns:

Nu trebuie să fii student la psihologie ca să a un minim gram de inteligență. Normalitate nu este deoarece este o orientare minoritară. Însă dacă nu este normal nu înseamnă că trebuie condamnată. Fiecare om se naște cu anumite predispoziții genetice și este influențat până să ajungă la pubertate de niște factori ce pot fi decisivi. Așa cum tu nu ai putea(presupunând cazul că ești heterosexual) să simți atracție pentru o persoană de același sex cu tine nu ai cum să pretinzi că altul ar putea să își nege toate preferințele sexuale și să adopte ca prin magie altele și asta încă de la începutul pubertății sale. E pur și simplu absurd să negi homosexualitatea ca posibilitate a naturii umane și nu ai nevoie de terminologii psihologice ca să o iei puțin logic.

| anonimg a răspuns:

Natura umană este decăzută, înclinată spre anormalitate. În fiecare dintre noi se vede lucrul acesta. Dacă nu suntem atrași în privința sexualității, atunci suntem atrași spre alte lucruri anormale; dar natura noastră ne atrage incontinuu spre rău.
Chiar și dragostea umană a fost pervertită. Pentru că sunt mulți care spun că dacă iubim un lucru interzis acesta este bun atâta timp cât iubim. Păi dacă mergem în felul acesta mai departe, vom ajunge să "iubim" altfel și pe mama și pe tata, și pe frați și pe surori; ba încă și cățelul și pisica.
Noi trebuie să ne venim in fire și să gândim sănătos. Altfel ne vom autodistruge dacă nu ne vom opune influenței naturii stricăcioase.
Este de ajuns că această natură ne deteriorează trupul până la moarte. Dar să nu lăsăm să ne deterioreze mintea și inima, gândirea și sentimentele, dragostea.
De aceea Dumnezeu a lăsat o Lege la care să privim mereu spre binele nostru, Lege care ne ține în echilibru și nu ne lasă să cădem în extreme. Legea aceasta trebuie pusă mai presus de nevoile și dorințele noastre, oricât de mari ar fi ele. Mai bine moartea decât degradarea.
Apostolul Pavel spunea: "Mă port aspru cu trupul meu și-l țin în stăpânire." Și în altă parte: "Noi nu putem să facem tot ce ne place." Așadar, rațiunea trebuie să stăpânească peste inima și plăcerile ei. Dacă lăsăm inima să stăpânească ființa umană, iată unde se ajunge. Ba mai mult, ajungem să considerăm răul că fiind bun, și binele ca fiind rău. Dumnezeu ne-a oferit libertate; dar dacă o ducem la extrem vom suporta consecințele; și apoi vom da vina tot pe El pentru nenorocirile care vor veni peste noi, ca urmare a îndepărtării lui Dumnezeu și a Legii Sale din viața noastră.
Dumnezeu ne-a lăsat rațiunea. Dacă nu învățăm să o dezvoltăm prin folosire, atunci ne dezarmăm singuri.
Romania trebuia să adere la UE doar până în punctul când este vorba de încălcarea moralității, a Legii lui Dumnezeu. Pentru că dacă ne declarăm o țară creștină, atunci trebuie să și trăim ca atare. Mai mult, astăzi nu ne-am mai fi confruntat cu o astfel de problemă. Viața și fericirea nu constă în dictonul "Trăiește clipa!" ci în ascultare de Dumnezeu.

| minrest a răspuns:

Exista un mecanism care face ca omul sa se fixeze la unul din primele obiecte ale atractiei sexuale de la care primeste si o gratificatie sexuala, mai mare sau mai mica. Si cum tu te-ai jucat cu alti baieti, examinandu-va si iritandu-va reciproc organele genitale, te-ai fixat la atractia fata de baieti. Nu este comportamentul sexual natural, asa ca intr-un sens nu este normal, dar cum homosexualii sunt oameni, nu este corect sa fiti discriminati. Tocmai de asta a aparut si ideea ca ar fi normal; ca sa se descurajeze hartuirea si discriminarea lor. Ce pot sa iti spun sigur este ca homosexualitatea este un comportament maladaptativ.

| T0T a răspuns (pentru minrest):

Ceea ce spui tu este complet fals. Mă iau exemplu pe mine, care am văzut un penis la alți băieți de mic dar nu am văzut niciodată un vagin când eram copil ca să zici că mi-am fixat orientarea pe care o am. Adică nici nu trebuie să mă dau drept exemplu, dacă o iei pe dos de cum ai spus-o e o absurditate.

| minrest a răspuns (pentru T0T):

Toti am vazut o gramada de penisuri, si nici o vulva, cand eram mici. Tu nu ai inteles de loc ce am scris. Si ce, ai luat penisurile alea in gura, ca sa ti se fixeze preferinta pentru acelasi sex? Nu, este? Daca o faceai, exista posibilitatea sa ramai gay.

| T0T a răspuns (pentru minrest):

Și atunci trebuie să iei vaginele în gură ca să fii heterosexual? Sau mai mult, afirmi că toți gay au luat penisuri în gură de mici ca să devină gay?

| minrest a răspuns (pentru T0T):

Sa zicem ca nu ai experiente sexuale cu baieti, dar ca, mai tarziu, ai o relatie cu o blonda planturoasa,; exista sanse sa te fixezi la genul asta de femeie. Dupa cum am aratat in raspuns, se intampla in unele cazuri ca o experienta homosexuala in copilarie sa conduca la o fixatie; s-a intamplat chiar in cazul celui ce intreaba. Pe de alta parte, explicatia ta cu predispozitia genetica nu e plauzibila, caci genotipul se mosteneste, iar trasaturile dezavantajeaza reproducerea individului sunt eliminate de selectia naturala. Homosexualitatea neavand caracter genetic, nu este eliminata. Omul are o predispozitie naturala de a fi heterosexual; nu trebuie fixata de o experienta aceasta preferinta.

| T0T a răspuns (pentru minrest):

Și tu îți faci o relație cu o blondă planturoasă nu pentru că o preferi dinainte? Eu nu am avut niciodată intenția să îmi fac o relație fără să am o preferință în ceea ce privește respectiva persoană. Sau chiar dacă zicem că am avut relații cu anumite fete, clar nu m-am fixat pe un anumit tip de look și clar nu mi-am format atunci o preferință. Nu știu cum ești tu dar în cazul meu dacă am avut relație cu o brunetă nu înseamnă că nu mă voi mai uita sau nu poate să îmi placă o blondă. Mai degrabă explicația ta nu are baze științifice. În același timp oamenii au alte caracteristici și alt mod de a se forma și asta tot pe baza genetică. Dacă ăsta s-a făcut gay că a lins un penis, asta nu înseamnă că pe baza unui unic exemplu putem trage concluzia că oricine ar păți la fel. El probabil a avut asemenea predispoziție dinainte, probabil manifestată mai mult ca bisexualitate. El clar nu avea de unde să știe oricum de mic dacă e heterosexual sau nu. Faptul că s-a întâmplat să sugă un penis de asemenea nu e o dovadă că asta l-a făcut să fie gay.
De fapt ba chiar știința are multe argumente în sensul geneticii(pe lângă argumentul logic pe care l-am dat înainte eu). Evoluția se bazează pe mutații iar mutațiile avantajoase sunt cele ce vor duce specia mai departe căci specia supraviețuiește și poate supraviețui mai bine cu acele mutații. Însă asta nu înseamnă că nu pot să apară și mutații ce nu sunt avantajoase sau aparent neavantajoase. Ele se pot manifesta diferit în funcție de anumiți factori genetici(că de aia suntem diferiți și avem caracteristici diferite și abilități diferite). Homosexualitatea fiind caracteristică unui număr minoritar de indivizi și apărând doar în anumite circumstanțe s-a dovedit a fi ceva ce nu este tocmai nociv pentru specie. Procentul ăla mic nu pune în pericol perpetuarea speciei.
De asemenea comportamentul homosexual la animale este un fapt observat. Ele nu evoluează din punct de vedere psihologic ca noi deci în cazul lor argumentul tău psihologic cade. Să nu mai zic că s-au făcut numeroase experimente, unele chiar extremiste, pentru schimbarea orientării sexuale. Nu există nicio dovadă cu vreo bază științifică precum vreun experiment, oricât de brutal ar fi fost el, ar fi schimbat orientarea pe termen nedefinit la un anumit individ.

| Exal a răspuns (pentru T0T):

Cum iei vagine in gura? Eu știam că intri cu botul in ele Einstein.

| RainmakerX a răspuns:

Fiecare om are anumite tendinte.
Chiar daca esti predominant barbat ai si trasaturi asociate de obicei cu femeile si invers. Chestia e ca aceste trasaturi nu sunt predominante.

Restul tine de mediul in care te dezvolti si de experientele pe care le ai pana la o anumita varsta. Cand esti mic esti ca o tabla nescrisa... in momentul in care ai ajuns mare schimbi mult mai greu comportamentul pe care l-ai adoptat.

Daca ai face o comunitate izolata formata numai din baieti/barbati atunci crezi ca ei nu ar ajunge sa fie majoritatea gay? Asta ar fi normalitatea lor.

Biblia este o unealta (din punctul meu de vedere pozitiva) al carei scop (pe langa acela de a manipula pozitiv sau negativ) a fost acela de a apara oamenii de ei insisi. Daca excludem toate lucrurile negative pe care le-au facut unii in numele religiei ramanem cu niste porunci care au fost si sunt necesare intrucat in lipsa lor ar fi un haos total. Unii oameni au nevoie de o divinitate care ii priveste mereu si ii judeca pentru a nu face anumite lucruri (pentru a nu fura, a nu ucide).
Daca toti barbatii ar fi in relatii cu barbati si femeile cu femei atunci cine ar continua specia? Hai ca acum suntem destul de multi si lumea se confrunta cu o alta problema - suprapopularea dar daca ar scadea constant numarul de oameni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răspunsul trebuie căutat în religie.
De ce crezi că au fost distruse Sodoma și Gomora?

| Arseia a răspuns (pentru anonim_4396):

Aveau boli

| SERIALS explică (pentru anonim_4396):

Dar poti spune cu precizitate ca 100% ce e scris in Biblie e adevarat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In religie? Religiile sunt false, nu respecta Biblia.
Daca vrei un raspuns, citeste Biblia...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SERIALS):

Acest episod da. Sodoma și Gomora au fost localizate istoric.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

In aceasta minunata lucrare de pseudo-istorie si fictiune geme de homosexualitate, violuri, incest.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta spune Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uită-te aici:
https://youtu.be/IP8f-or9u7A