Întrebare recomandată | unku a întrebat:

Sunt ultimul an la facultate la informatica (UniBuc) si am o dilema.

Nu am niciun chef si nicio motivatie sa lucrez la licenta - si simt ca sunt cam in urma.

Vreau sa termin facultatea evident, dar pur si simplu cand vreau sa ma apuc, imi spun ca "de maine" incep. Si uite asa trece timpul si eu pana in Iulie trebuie sa am terminata lucrarea.

Ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de motivatie e cea mai cumplita boala a omului capabil, a omului cu potential...

Parerea mea e ca probabil tu ai un proiect usurel, nu e cine stie ce chestie sofisticata, altfel ma indoiesc ca ai fi asa neglijent.

Dar e o vorba: treaba care n-a fost inceputa ia cel mai mult timp ca sa fie ispravita...

Apuca-te macar si apoi vei termina mai usor.

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Te-ar putea ajuta şi dacă ar fi o muncă în echipă. Poţi să găseşte pe cineva care ar fi dispus să stea lângă tine şi să-ţi dea tonul. Să existe atmosfera de lucru şi fun şi să fii conştient că este un angajament, ceva ce trebuie terminat. De unul singur ţi-ar fi mai greu să găseşti chef (deşi depinde şi de proiect).

| jeek0 a răspuns:

Sa te iei de fundul pantalonilor si sa te apuci. e acelasi lucru pentru toti. iti place ce faci? cei care sunt pasionati cu adevarat de informatica fac chestiile astea pentru ca prefera sa stea in fata calculatorului decat la plaja.

| raducu1205 a răspuns:

Eu iti spun ca sa te pui pe invatat.

| costin517 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa te grabesti ca nu mai ai timp.