| mickeye a întrebat:

Sunteți de acord că n-ar trebui ca toți românii să meargă la facultate?
Acum e la modă să facem facultăți.
Pentru că acum nu se mai dă examen de admitere la multe facultăți, au intrat la facultate tot felul de specimene, maneliști inculți care nu știu nimic.
Cunosc persoane care au terminat licee proaste cu note de 5 și 6 și au intrat la facultate la buget. Evident,nu fac față cerințelor,majoritatea copiază pentru a nu avea restanțe
Sunt mulți studenți care nici măcar nu se duc la cursuri sau la seminar și sunt bugetați
.Și mă întreb, de ce statul trebuie să plătească pentru ei?
N-ar trebui să fie o selecție drastică la facultăți?
Adică să aibă dreptul să meargă la facultate doar cei care au terminat licee teoretice bune, cu medii mari (peste 8).
Acum toți vor să fie ingineri și avocați.
Cred că unii pur și simplu nu sunt capabili să meargă la facultate, nu-i duce capul.Aceștia ar trebui să învețe o meserie,să se facă mecanici, vânzători etc.
SUNTEM O ȚARĂ PLINĂ DE INGINERI (PROȘTI).
În Vest,de exemplu, nu face toată lumea facultate, ca la noi. 20% dintre cei care termină liceul merg la facultate,restul merg la școli de meserii sau ceva de genul. Dacă tot ne place să copiem occidentul, măcar să copiem ce e bun, nu?

Răspuns Câştigător
| adelina899 a răspuns:

Ai punctat foarte bine nu cred ca ar mai fi ceva de zis...era mai bine inainte nu toata lumea mergea la facultate existau acele scolii profesionale iar pe locurile la facultate din cate am auzit era bataie :-J toata lumea muncea nu se faceau bani din "combinatii"

8 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Problema nu e ca face lumea facultate ci ca nivelul facultatilor si al profesorilor cat si sistemul de invatamant e foarte prost.
oamenii se nasc prosti dar invata;
ai si tu si multi care vad ca iti dau dreptate o idee eronata despre cum ar trebui sa fie educatia
oricat de prosti ar fi nu ai dreptul sa ii asupresti ba chiar esti responsabil fiind mai cerebral..si ar trebui sa ii educi/ajuti

statul face bine prin a suplini persoanele in a avea o educatie altfel am incepe toti sa traim ca in evul mediu, problema in principal e ca sistemul nu e bine gandit si nu se adapteaza corespunzator realitatii iar din cauza asta e normal sa existe atati oameni prosti sau fara locuri de munca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate insa chiar si asa, o selectie "naturala" tot se face la un moment dat. Marea majoritate a celor licentiati in intr-o astfel de maniera nu au cum sa ajunga in adevaratul sens al cuvantului nici ingineri, nici medici, nici avocati. Incompetenta lor le rapeste din start sansa de a ajunge sa profeseze.

| TheYonutz19 a răspuns:

Prost si cu facultate ...mai bine destept si cu liceu :X

| sara10MonicaMonique a răspuns:

NU! nu ai dreptate, pentru ca nici o tara nu se invata carte cum se invata in Romania. De exp verisorul meu din Spania abia in clasa a 7-a invata tabla inmultirii si a impartirii, iar noi ne chinuim cu formule cu prostii de calcule,... nu e bine asa! si nu e la moda facultatea asa cum zici tu! In ziua de azi daca nu ai facultate nu ai nici un job calumea! nu poti sa devi medic, doctor, avocat, politist fara facultate! deci nu ai dreptate, asa este parerea mea, sper ca a si altcuiva

| Scoro_Kata_1993 a răspuns:

Adevarat. Foarte adevarat.

| cristia15dec a răspuns:

Intra multi la facultate dar ies putini...dar printre aia se strecoara si unii care au copiat in toti anii de facultate si ceea ce este si mai rau au fost si la buget.