| Username124 a întrebat:

Te poți face inginer/ proiectant/ arhitect dacă ești la liceu pe profilul bio-chimie?
Mulțumesc...

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Imagineaza-ti un copil care a facut doar romana geografie istorie biologie chimie, sa dea deodata de legile lui maxwell...

Sunt 2 posibilitati: Fie esti capabil sa intelegi concepte abstracte si vei reusii sa termini inginerie, fie nu vei putea intelege mare lucru deoarece pur si simplu te potrivesti in alt domeniu.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Sigur ca se poate dar e nevoie de multa munca in spate, cel putin la arhitectura e nevoie sa faci meditatii si sa iti pregatesti portofoliul pentru admitere si e bine sa incepi din timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea conteaza asa de mult specializarea pe care o ai la liceu, mai mult cunostintele adunate/facultatea, o sa trebuiasca sa dai o admitere sau sa depui un dosar, atata timp cat esti pasionat de asta, si esti dispus sa muncesti pentru visul tau, nu vad de ce nu ai putea.
Un job bun e dat de cunostintele tale in domeniu, nu de ce scrie pe diploma*mai putin neurochirurgie, acolo ai nevoie si de diploma : )) *

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Daca urmezi o facultate de politehnica/inginerie dupa da.

Nu conteaza la ce liceu ai fost ca sa alegi faculta.