| Feri5 a întrebat:

Termin clasa a IX-a pe științe ale naturii. De ceva timp, mă tot bate gândul să mă transfer la mate-info. Îmi plac matematica și informatica, dar nici despre chimie, biologie și fizică nu pot zice că nu se numără printre materiile mele preferate. Mi-aș dori să fac medicina, dar și facultatea de mate-info. Ce părere aveți? Merită să te transferi? Măcar să fac și facultăți de cercetare, de exemplu, în domeniul biologiei și informaticii.
Vreau răspunsuri bune și bine documentate!

Răspuns Câştigător
| KristianLarracuente a răspuns:

Salut! Sunt in clasa a X-a pe profil stiinte ale naturii-bilingv engleza, iar acum un an, mai exact in clasa a IX-a m-am gandit sa ma transfer pe profilul matematica-informatica, intensiv informatica. Am analizat in detaliu si am decis sa nu ma transfer, si uite de ce. Vad informatica ca pe hobby, ci nu ca pe ceva ce sunt obligat sa fac la scoala, si pana acum e destul de ok. Ma pasioneaza pur si simplu mai mult cand o descopar singur. Daca nu esti decis ce vrei sa faci mai departe, eu te sfatuiesc sa ramai pe profilul stiintele naturii. Succes!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Decizia iti apartine doar tie, fiindca parerile noastre in acest caz NU conteaza si este bine sa ne te influentam, fiindca este vorba de viata si cariera ta pentru urmatorii 40 de ani, unde nu ar trebui nimeni sa intervina sau te manipuleze ori convinga, decat tu singura!

| WhiteLife a răspuns:

E indiferent profilul, atata timp cat esti la real si ai si baze de bio-chimie si de mate-info. Important acum este sa te decizi la ce facultate anume vrei sa ai admiterea si sa te pregatesti pentru ea. La scoala sa inveti doar cat sa ai note de trecere si sa iei BAC-ul. Nu exista facultati de cercetare, ci pentru cercetare faci facultatea, master si apoi doctoratul (la medicina doar facultatea si dcotorarul) in cadrul caruia ai parte de cercetare. Iar daca asta te pasioneaza si vrei sa continui, vei fi nevoit sa intrii in invatamantul universitar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la mate info poti merge oriunde dar mai putin la medicina. Poti si la inginerie cu chimie, asta chiar daca faci la mate info mai putina chimie si biologie. Dar poti sa inveti in timp liber restul de lectii, nu e foarte mare diferenta. Daca vrei medicina, farmacie, atunci nu recomand mate info. Cercetare in medicina sau lucru la laborator e ok dar biologia o inveti pe cont propriu in liceu. Sincer medicina e un chin degeaba, inveti pentru nimic