| Pasionatdeviata a întrebat:

Știe cineva cum funcționează o centrală nucleară?

4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

E destul de simplu, se ia material nuclear, se baga intr-un reactor nuclear, se pun nustiuce chestii care sa il faca sa elibereze energie sub forma de caldura, apoi caldura se transforma in abur, care apoi invarte o turbina, care produce electricitate

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Pentru a funcționa o astfel de centrală, trebuie să existe fuziune nucleară. Fuziunea se petrece când niște atomi instabili, în încercarea lor de stabilizare, elimină protoni și neutroni. 99% din ce eliberează atomii ăștia instabili circulă cu viteze mari, la nivel de nanosecunde; restul, de 1%, merg cu viteze mai rezonabile. Acești 1% sunt cumva transformați în energie.
Centralele nucleare folosesc uraniu (mai precis, uraniu 235), care au acești atomi instabili. Pentru ca atomii instabili să elibereze protoni și neutroni este nevoie de un moderator. De cele mai multe ori, acest moderator este apa; uraniul se încălzește și eliberează acei protoni și neutroni sub formă de abur. Ăsta se numește punctul de stare critică, în care uraniul este suficient de fierbinte încât să elibereze aceea energie dar nici prea fierbinte, ca să explodeze. Dacă uraniul devine prea fierbinte, intervine agentul de răcire. Cel mai sigur model de centrală nucleară este cel care folosește apa și ca moderator și ca agent de răcire; dacă uraniul se încinge prea tare, evaporă toată apa și se stinge de la sine. La Cernobîl, s-a folosit modelul RBMK, în care agentul de răcire era grafitul (spre marea lor nenorocire); dacă uraniul era prea încins, evapora toată apa și rămânea cu grafitul, care doar îl enerva mai tare până când... poc! exploda. De aceea, cel mai sigur model este cel pe bază de apă-apă.

| Gligore2000 a răspuns:

Ca cea de apartament doar ca este mai scumpa.

| Monst a răspuns:

Https://youtu.be/76YshHaJ5IY
https://youtu.be/WLcZC25R7BE
Aici ai o centrală nucleară de tip Candu
Găsești pe net multe tipuri de centrale nucleare și cum funcționează și foarte bine explicat