| udulik a întrebat:

Știe cineva dacă este corectă expresia: "unii dintre noi + verb la persoana I plural prezent"?

2 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

O alta regula care ajuta la folosirea corecta a acestor doua particule lingvistice este:

"din" se folosește dacă urmează un substantiv, pronume sau numeral la singular
"dintre" se folosește dacă urmează un substantiv, pronume sau numeral la plural

| CatalinB11 a răspuns:

Dacă mulţimea de referinţă este exprimată printr-un singular cu sens colectiv, atunci se poate folosi prepoziţia din (unul din grup), dar dacă mulţimea respectivă este exprimată printr-un substantiv la plural, atunci trebuie utilizată prepoziţia dintre – Unul dintre elevi.