| Here4u a întrebat:

Știe cineva in ce consta admiterea la Institutul Medico Militar de la Targu Mureș?
Am căutat pe site ul lor dar as vrea sa știu de la o persoana care este acolo sau are cunoștințe.
Este necesară proba sportiva? Admiterea se da la alegere la biologie sau chimie?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am vrut acolo si iti pot spune ce stiu despre asta.

Este necesara o investigare a unor medici militari cum ca esti apt pentru aceasta specializare, proba sportiva (gasesti pe internet cum se desfasoara aceasta proba) si admitere la biologie SAU chimie.

Admiterea la biologie este din Barrons, un manual facut de facultatea lor care e gros cat pumnul.

Admiterea la chimie se da din vreo 10 manuale unde gasesti toate tipurile de chimii (organica, anorganica, bio-chimie, chimie-fizica, etc)

Grilele sunt de tipul totul sau nimic atat pentru chimie, cat si pentru biologie, cu complement multiplu cu maxim 2 variante de raspuns corecte. ( unele grile au o varianta de raspuns, unele doua, de exemplu daca alegi o varianta gresita si una corecta. pierzi punctul) si nu se precizeaza care sunt simple si care nu. Bafta!