| SingleForOne a întrebat:

Știe cineva o facultate de MASTER cu specializarea de neurobiologie/neurologie?

Întreb pentru un prieten din altă țară și nu am văzut să fie în universitățile de top, sau poate nu m-am uitat unde trebuie.

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

La noi specializarea neurologie este la rezidențiat; ca specializare de master (după terminarea unei facultăți) mă îndoiesc că este, și chiar daca este, nu vei putea profesa ca medic/in operation/interpretări ale rezultatelor etc.

| SingleForOne explică (pentru WhiteLife):

Atunci, cum ar putea cineva, cu licența făcută în altă țară, să continue Masterul la noi, și să lucreze în domeniul medical sau în domeniul cercetării?

| WhiteLife a răspuns (pentru SingleForOne):

Pai in domeniul medical poate lucra daca are studii medicale, însă trebuie întrebat exact la secretariatul unei facultăți de medicina ce studii se echivalează și care nu. In cercetare și cu studii la noi, cred că foarte, foarte greu se ajunge. Cercetarea se poate incepe la doctorat, publici câteva lucrări, și poate după găsești ceva pe domeniu la un institut.

https://www.bio.unibuc.ro/......robiologie

"Cine poate aplica la Masteratul de Neurostiinte?

Absolventi ai unui program de licenta acreditat (cu durata de 3 ani sau 4 ani) in domeniile biologie, biochimie, medicina, farmacie, medicina veterinara, psihologie, biotehnologii, biofizica, fizica medicala, matematica, stiintele educatiei, filozofie, chimie, fizica, inginerie, ştiinte economice, drept, care au interes specific in dezvoltarea cunostiintelor si abilitatilor in domeniul neurostiintelor."

Nu vad cum un absolvent de științe economice cu master în neurologie, de exemplu, ar putea profesa in domeniul medical sau in cercetare (in care merg medicii). Daca nu ai licență într-un domeniu, degeaba faci master :D (adică îl poți face pentru cunoștințe și informații, dar doar pe baza diplomei de master nu cred că se poate profesa).

"Posibilități de angajare/încadrare pentru absolvenți

Universitati, institute si laboratoare de stat sau private dedicate cercetarii biologice si medicale, fundamentale sau aplicative
Doctoranzi in tara si strainatate prin burse in colaborare cu Universitatea din Hamburg, Universitatea din Verona, Universitatea din Florenta, Uniklinik RWTH din Aachen
Cadru didactic in invatamantul preuniversitar si universitar
Cabinete de psihologie clinica si psihoterapie, prin obtinerea de competente de tehnici psihoterapeutice alternative pentru psihologii cu drept de libera practica"

Sunt mai multe, dar nu spune de domeniul medical.

Cred că poți suna la o facultate de medicina sa întrebi ce studii se echivaleaza, sau sa trimiți un mail la un institut de cercetare sa întrebi dacă se poate angaja acolo. Pe site-uri cu anunțuri de locuri de munca mai poți căuta joburi și să vezi ce specificații cere angajatorul.

| sammy7 a răspuns:

La facultatea de Medicina daca esti din Bucuresti la Carol Davila sau mai gasesti la facultatea de Biologie.

| sammy7 a răspuns:

Poti sa mai te uiti pe optiuni.ro acolo mai gasesti facultati cu aceasta specializare.