| cdl42002 a întrebat:

Știe cineva subiectele ce trebuie învățate la romana la partea cu eseul pentru simularea de clasa a11a?

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Pai ai roman: Ion, Enigma Otiliei, Ultima noapte, Maitreyi, Baltagul; nuvela: Alexandru Lapusneanul, Moara cu noroc; poezie: Eminescu cu Luceafarul si inca o poezie la alegere, Bacovia; comedie: Caragiale cu ale lui sau Alecsandri cu Chirita in provintie.
Mai sunt si Macedonski, Cosbuc, Goga, Budai Deleanu si nu uita ca trebuie sa stii si un comentariu ca "Eminescu si poeziile lui" de Titu Maiorescu(dar asta mai spre sem2, nu-mi mai aduc bine aminte).