| Radandam a întrebat:

Știe cumva cineva, dacă primul an am fost la facultate la buget și renunț la facultate în vara, pentru ca vreau sa ma înscriu la alta, am auzit ca o sa intru pe loc de taxa, ca am pierdut dreptul, dar pot primi bursa sociala dacă am beneficiat în primul an? Vreau sa merg la o facultate tot din cadrul Universității din București. Mulțumesc!

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."
2.Nu poti beneficia de bursa pentru 2 facultati, este similar cu locul bugetat, asa ca nu vei beneficia de bursa in primul an.

| Radandam explică (pentru Ioandelasal):

De bursa sociala de ce nu? Ca nu e bursa de merit sau mai știu eu ce...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radandam):

Fiindca ai beneficiat un an si apoi ai dat cu piciorul. Este la fel ca si cu cheltuielile de scolarizare.

| Radandam explică (pentru Ioandelasal):

Eu am înțeles ca depinde de facultate. De exemplu, primul an pot sa intru la buget, dar automat anul 3 îl plătesc. Adică îmi pot alege eu ce an platesc

| Radandam explică (pentru Ioandelasal):

O sa întreb oricum la secretariat la viitoare facultate. Mersi!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radandam):

Se pare ca n-ai citit atent prevederile legii educatiei nationale pe care le-am citat. Repet: daca exista si locuri cu taxa atunci acolo vei intra in primul an, bineinteles daca reusesti la admitere. Doar daca nu exista locuri cu taxa si reusesti la admitere atunci va trebui sa platesti cheltuielile la prima facultate si sa prezinti chitanta de plata, altfel nu vei fi inmatriculat.

| Radandam explică (pentru Ioandelasal):

Tu nu prea înțelegi limba romana, dar nu mi bat capul. Difera de la Universitate la Universitatea. Cum am văzut ca și banii de la bursa sociala difera de la universitate la universitate. Tu spui ceva general acolo. Pa pa

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radandam):

Pruncule, o inteleg mult mai bine ca tine, la fel inteleg si prevederile legale, dupa aproape 40 de ani de profesie juridica. Legea educatiei nationale trebuie respectata de fiecare institutie de invatamant superior finantata de stat.

| Radandam explică (pentru Ioandelasal):

Nu stau sa iti aduc dovezi ca nu este asa.Am văzut clar ca exista diferența între universități. Ciao. Nu mai raspund

| Radandam explică (pentru Ioandelasal):

Dacă ești asa inteligent, ea răspunde tu mie, banii de la bursa sociala se returnează dacă renunti la facultate?

| Adry05 a răspuns (pentru Ioandelasal):

și uite că totuși „pruncu" nu zice prostii. am avut o colegă care a făcut anul 1 la altă facultate și când a venit la noi doar anul 1 l-a avut la taxă, apoi a reintrat la buget. și și eu am pierdut un an de buget la master când am renunțat, și mi s-a zis că pe următoru an îl am tot la buget, DE LA SECRETARIAT

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adry05):

Se pare ca nici tu nu mi-ai citit atent raspunsul, exact asta am spus si eu si inca de doua ori.

| Radandam explică (pentru Ioandelasal):

Hello, aici inteligenta, te-am întrebat dacă banii de bursa sociala se returnează? Bănuiesc ca nu din moment ce am fost un an student acolo

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radandam):

Pe langa ca esti habarnist esti si necivilizat.
Spuneai ca ai incheiat discutia cu mine, se pare ca nu te tii nici macar de promisiuni.
Nu voiam sa-ti raspund, nu sunt obligat si mai ales unuia necivilizat. Totusi sa las de la mine: daca nu urmezi alta facultate nu va trebui sa restitui bursa pentru anul de la prima facultate.

| Radandam explică (pentru Ioandelasal):

Voi urma o alta facultate, și nu voi restituii suma pentru ca nu scrie asta în contract. Ciao!

| Adry05 a răspuns:

Intri la taxă primul an, din anul 2 încolo dacă ai medie poți reintra la buget.

| Radandam explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din anul 2 pot?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Radandam):

Întreaba la secretariatul scolii ei au raspunsul.

| Radandam explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sa întreb la secretariatul facultății la care ma voi duce, nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Radandam):

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A doua facultate este indiferent de situatie cu taxa.
Bursa sociala e bursa sociala, poti sa aplici.

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Asta știam. O sa vad la Bursa cum e.