| LanguageMaster a întrebat:

Științele economice au multe lucruri în comun cu științele juridice?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legatura principala este ca si domeniul economic este reglementat prin acte juridice.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu... prea
economie = numere si statistice
juridica = fapte, dovezi si legi
binenteles ca numere si statistice pot fi folosite in cazuri juridice ca fapte si dovezi, iar invers, ca sa faci afaceri trebuie sa ai suport juridic care, dar ca stiinte nu mai e acelasi lucru

| Apokales a răspuns:

Nu multe, dar se intersecteaza. Spre exemplu, la facultate ai o materie numita "Dreptul afacerilor" unde inveti cum sta treaba cu concurenta, marca, firma (SRL, SA etc).