| Justme32 a întrebat:

Tineri matematicieni, îmi puteți explica ce înseamnă că 7=52?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Are legătură cu numerele romane?
Adică 7 -> VII
5-> V și 2->II
Altceva nu vad... E doar o presupunere, nu o explicație, oricum.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In ce context e asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O cifră, un egal, alte două cifre. Înseamnă trei cifre cu un egal.

| Ineys a răspuns:

Ca 7=52. O egalitate nu se explica. E egalitate si punct. Daca vrei sa zici demonstratie e altceva. In cazul asta se poate demonstra ca e fals.

| Justme32 explică (pentru sierra1):

Din punctul de vedere al numerologiei 7=52

| GicaGigekGica a răspuns (pentru AnastasiaK):

Coeficient IQ 999, la asta chiar nu m-am gandit

| Simpatic a răspuns:

In matematica nu exista asta ...matematica fiind stiinta exacta nu face afirmatii gresitewinking
Singurul domeniu exact este matematica, ex. 2+2=4 adica un adevar perfect

| unu3doi2trei1 a răspuns (pentru AnastasiaK):

La asta m-am gandit si eu

| JulyDreams a răspuns (pentru Justme32):

Asa se fac adunarile in numerologie... 52=5+2=7

| AnastasiaK a răspuns (pentru JulyDreams):

Sursă, te rog?
Din câte știu eu, numerologia e despre semnificația numerelor, nicidecum despre adunări sau matematică.

| Justme32 explică:

Woow chiar are sens. Felicitări, m-am prins acum

| JulyDreams a răspuns (pentru AnastasiaK):

Gasesti exemple in numerologia lui Pitagora.