| zetand a întrebat:

TPU am la mate 6, 4,4,3 și 5 în teza, nu știu dacă îmi iasă media și dacă nu cum pot sa învăț sa iau o nota de trecere

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încă se poate rezolva situația, mai ai la dispoziție două-trei zile. Chiar și cu o notă de 5, scapi de corigență. Insistă pe lângă profesor, vorbește cu el, roagă-l să îți dea ceva de învățat, fiindcă nu îți trebuie mai mult, decât un amărât de cinci...

| zetand explică (pentru floresdemayo):

Am dat acum câteva zile o lucrare la mate. Tot ce sper este sa iau măcar un 5

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se calculează astfel: "media semestrială = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar "T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."
Fata de aceste prevederi o sa ai media 4, din calcul rezulta 4, 43.

| deeeaqq a răspuns:

Încearcă să iei 5 sau 6 și îți iese media.