| Ionut659 a întrebat:

TPU care sunt șansele ca unul din 26 de elevi să devină avocat? Explicați-mi cum ați făcut.

5 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Vorbesti de elevi de liceu?
Depinde de elev, mna.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Exact aceleasi ca si in cazul unui cîstig fabulos la loto, zero.

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu ai cum sa calculezi chestia asta. Daca te iei dupa numarul persoanelor care devin avocati, probabil sunt sanse de sub 10% ca unul sa devina avocat (adica eventual din 10 clase sau 260 de elevi, poate devine 1)

| Ineys a răspuns:

1/26.
L-am luat pe 1 si l-am pus peste 26.

| Violleta2022 a răspuns:

Minime!
Anual ies de pe bancile facultatii cate 1000 de studenti care au terminat Dreptul. Cati crezi ca au posturi de avocati? Poate unul, in fiecare oras, ca nu sunt zeci de mii de avocati intr-un oras, poate 10 poate 100, dar cand anual iesi cate 1000 din facultate, ce se intampla cu cei care au termiant si nu-si gasesc de munca?
Dupa 2-3 ani de cautat, se resemneaza si muncesc pe unde egasesc, pe la piete, prin magazine, pe la hipermarketuri samd.