| ionutt a întrebat:

Transcrie in proza prima si a patra strofa a poeziei, asezand cuvintele in ordinea obisnuita? :(
Poezia este LACUL de M. Eminescu : http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/lacul.htm
Funda :X

11 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Este foarte simplu, trebuie doar sa scrii strofele respective asa cum ai vorbi in mod curent, adica fara inversiuni de genul "lacul codrilor albastru/nuferi galbeni il incarca", ci Lacul albastru al codrilor este incarcat cu nuferi galbeni. Sper ca ai inteles si ca de aici te descurci singur. big grin

| CristianaMihu a răspuns (pentru IrinaAndreea):

Poti sa-mi spui si mie la a patra strofa? trg mult :*

| Marcela a răspuns:

Proza este sa o spui ca pe o poveste nu ca pe o poezie tongue
trebuie sa povestesti prima si a 4 strofa ...doar cu cuvintele care sunt acolo... dar ca trebuie sa adaugi cateva de legatura
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ...ca si eu incerc sa gasesc laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine imi explica mai bina va rog frumos

id claudia_elena96

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

gata am inteles ...multumesc irina :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog frumos imi sp si mie care sunt inversuinile in versul primul si al partule din poezia lacul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum vine la a patra strofa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi sp inversiunile din a patra strofa lacul?

| Xpeedo a răspuns:

Uite aici laughing "Lacul codrilor albastru nuferi galbeni il incarca; O barca tresarind cutremura in cercuri albe.
Asta a fost prima si acum a patra:
"Singuratic, in zadar suspin si sufar, dar nu vine.../Lacul albastru incarcat langa cel cu flori de nufar.
Sper ca te-a ajutat sau v-a ajutat happy

| Ganganius a răspuns:

Stiu ai eu am avut aceasta problema dar trebuie sa scrii cele 2 strofe numai cu cuv tale de ax:Lacul albastru al codrilor plin de nuferi galbeni...