| denisahjk a întrebat:

Transfer elev din Grecia în românia

Care sunt actele necesare pentru a transfera un elev din Grecia în românia care trebuia sa treacă în clasa a9 a?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In vederea echivalarii studiilor preuniversitare efectuate in strainatate, se depune la Inspectoratul Scolar Judetean( din judetul de domiciliu al elevului) un dosar care trebuie sa contina urmatoarele documente:
* document eliberat de institutia scolara din Grecia care sa evidentieze situatia scolara, pe ani scolari si clase promovate si din care sa rezulte disciplinele studiate si calificativele obtinute. Daca documentul scolar nu este redactat intr-una din limbile engleza, franceza, italiana sau spaniola, acesta va trebui tradus si legalizat.Se anexeaza dosarului copia xerografiata a documentului original + traducerea legalizata (daca este cazul).
*foaia matricola din Romania, corespunzatoare situatiei scolare anterioare plecarii in strainatate(se elibereaza de catre secretariatul scolii la care a fost inscris inainte de plecarea in strainatate)
*copii dupa pasaport, carte de identitate si certificat de nastere ale elevului
*o cerere tip, existenta la secretariatul Inspectoratului scolar
* cererea aprobata de directorul unitatii scolare la care se solicita inscrierea

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii trebuie sa faca cerere la Inspectoratul scolar din orasul unde vrei sa mergi, la liceul la care vrei sa mergi si Inspectoratul aproba sau nu.