| AdrianaB1 a întrebat:

Trebuie sa citesc cartea,, Enigma Otiliei,, dar are aprox 500 de pagini, am inceput sa o citesc dar nu ma incanta.
E necesar sa o citesc pentru liceu, voua ce impresii v-a lasat, motivati-ma sa o citesc va rog!

29 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

M-a enervat rau cartea aia, finalul mai ales, e o poveste de dragoste combinata cu descrierea unui peisaj urban in care protagonistii sunt niste bolnavi psihic,, ai sa vezi pe parcurs.

Inceputul nu e mai deloc promitator pentru ca e multa descriere.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te-as motiva dar nu am cu ce. Eu am citit Asimov, Larry Niven, treburi care chiar iti pun mintea la contributie. Din mizeriile care se fac la scoala mi-a mers la suflet Bacovia si un pic Eminescu. Poate au mai fost vreo doua, insa in mare parte ai doar maculatura. Baltagul si Anul Ancutei de exemplu sunt doua mizerii scrise de un comunist nenorocit. Nu citi timpeniile alea. Invata date despre autor, 2-3 citate, citeste un comentariu-doua, si aia e.

| Wr3nch a răspuns:

Daca nu o citesti si pica la examen nu stii ce sa scrii si dupa iti pare rau.

| Catrice a răspuns:

500?! Cartea mea nu are mai mult de 200 laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Citeste si tu un rezumat si aia e.

| aXy99 a răspuns:

Cat ai citit din ea? Citeste macar 100 de pagini, daca nu te fascineaza deloc, renunta la ea. Pentru a face un comentariu de nota 10 nu e nevoie sa citesti nimic. (cu exceptia comentariului respectiv)
Mie mi-a placut.

| FaraNume1245 a răspuns:

N-am citit-o, stil balzacian mă plictisește de moarte și mai e și obligatorie pentru bac (încă un motiv să n-o citesc).
Poți lua bacul lejer și fără să o citești. Poți scrie despre ea și fără să o citești, trebuie doar să memorezi și să regurcitezi comentariul.

| Theo94 a răspuns:

Cauta pe net un rezumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a parut absolut geniala, cand eram pe final n-am dormit toata noaptea, ca am stat sa o termin, pur si simplu nu puteam s-o las. Vorbesc cat se poate de serios.
"Enigma Otiliei" si "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" sunt doua capodopere cum rar iti e dat sa vezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să "împarți" cartea pe mai multe zile, gen 100 de pagini pe zi până pe data X, și să nu treacă ziua fără să termini numărul de pagini. Când termini de citit toată cartea te poți recompensa cu ceva ce îți place ție (ciocolată sau bomboane, de exemplu).
Eu personal cred că merită citită, cititul este relaxant și plăcut, mai ales noaptea.

| gogu220 a răspuns:

Două castane şi-un şut în fund să vezi atunci motivaţie să citeşti.
Mai ales că a venit şi frigul. Nu mai bine un ceai cald sub o pătură, decât haihui prin mocirla de afară?

| 94Lucifer94 a răspuns:

Caută rezumate și comentarii la această carte. Sunt sigur că sunt variante de a înțelege cartea fără a o citi.

| KALASHER a răspuns:

Sa fiu sincer, e oribilă cartea, învechită. Nu am sa ti las impresii false ca sa te motivez, in schimb, iti sugerez sa iei in calcul automotivarea. Nu iti zic sa induri ceva ce nu iti place, ia-o doar ca pe un mic pas inspre obiectivul tau final.Pasiunea ta e cea care iti da putere. E un sacrificiu, dar poti face o experienta placuta din lectura oricarei carti. Incearca sa vezi cum e din prisma autorului, pune ti intrebari(oare ce l a determinat sa scrie prostia asta rolling on the floor ) etc. Nu te rezuma la comentarii tocite pentru ca e o prostie să faci asta. Succes

| aXy99 a răspuns (pentru KALASHER):

Invechita?
E mai actuala decat crezi laughing

| KALASHER a răspuns (pentru aXy99):

Din nou, e subiectiv. Dacă pentru tine 1938 este actual, nu mă privește. De asemenea e un roman balzacian, ceea ce înseamnă că tehnica asta e lipită de inceputul secolului 18. Oricum, daca vrea cineva o dezbatere, va invit sa imi trimiteti un mesaj, pentru ca o confruntare de opinii subiective nu are un deznodamant pozitiv in general

| aXy99 a răspuns (pentru KALASHER):

Ce treaba are anul in care a fost scris? Actiunea putea avea loc foarte bine si in anul 2019, n-ar fi fost mare lucru schimbat. La asta m-am referit cand am zis ca e actuala.

| KALASHER a răspuns (pentru aXy99):

Iar eu ma refer la registre stilistice, la viziunea asupra lumii a autorului la momentul respectiv. Societatea si modul in care aceasta coexista in acele opere, pur si simplu nu e actual. Si nu este nici o problema in asta pentru ca prezentul sau chiar viitorul se intelege din trecut. Probabil m-ai intees greșit.

| KALASHER a răspuns:

E oribilă. Nu aștepta să te motiveze nimeni. Eu un mic pas inspre obiectivul tau mai mare, fa un sacrificiu si citeste o.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KALASHER):

Vorbeste in numele tau. E cam mult sa faci astfel de afirmatii despre una dintre cele mai importante opere din literatura romaneasca.

Tu ce carte zici ca "merita"?

| KALASHER a răspuns (pentru anonim_4396):

Literatura românească e o glumă. Ai nevoie de câteva lecturi universale ca să îmi înțelegi afirmația. Ceea ce nu intelegi tu, draga mea este că opinia mea este subiectivă. În traducere vorbesc în numele meu. Românii sunt buni la techno, nu la scris. Dacă Fetei nu îi place, vii cu o soluție reală, nu îi spui cat de frumoasă e. Cu ce crezi tu că o ajută răspunsul tău?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KALASHER):

Asa crezi? Ca e o gluma? Iar eu mai am nevoie de lecturi? Mda, m-am convins, multumesc.
Te saluta si Cartarescu, nominalizat la premiul Nobel.winking

| KALASHER a răspuns (pentru anonim_4396):

Cartarescu, intr adevar, e o exceptie asa cum mai sunt. Am gresit generalizand, am facut o din Ego. Dar iti recomand pe viitor un Marcel Proust, Vladimir Nabokov, Virginia Woolf, Fitzgerald sau chiar Lev Tolstoi. Vei observa diferenta, si de asemenea vei simti si ceva diferit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KALASHER):

Marcel Proust e pe locul doi in topul meu personal, sunt de acord cu recomandarea. Ca sa vin si cu propria contributie, eu ti-i sugerez pe Victor Hugo, Bulgakov, Balzac si Gustave Flaubert.

Cred ca ar trebui sa avem respect fata de literatura de calitate, chiar daca nu e fix pe gustul nostru. "Enigma Otiliei" e o opera foarte bine scrisa, chiar daca tie nu-ti place ceva la ea, desi nu am inteles exact ce nu-ti place.

| KALASHER a răspuns (pentru anonim_4396):

Consider ca o lungim mult și prost, nu ajutăm fata cu nimic. Trebuia sa vorbim în privat. Totuși, m-ai lasat cu o curiozitate grotească. Cine e pe primul loc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KALASHER):

Victor Hugo e primul.

| KALASHER a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate o sa citesti si Alexandre Dumas intr-o zi. Nu are vocabularul lui Hugo dar iti vei da seama de ce e preferatul meu

| anonim_4396 a răspuns (pentru KALASHER):

Am citit si Dumas, Coelho, Cervantes, G.G. Marquez, Stendhal, Dostoievski, Alighieri etc.
Victor Hugo m-a cucerit definitiv, initial prin "Mizerabilii", apoi mi-a pus capac cu restul.
Nu e tocmai superfluu nici dialogul, poate ii dam niste idei de lectura celei care a pus intrebarea.

| ClaudiuMadalin1999 a răspuns:

Este necesar, deoarece este in programa de BAC. Ai putea sa inveti direct comentariul pentru Enigma Otiliei, daca poti, ca sa nu mai trebuiasca sa o citesti.

| Leena15 a răspuns:

Eu nu am citit-o si am luat si bacul, am facut si facultate. happy Am citit doar un rezumat si un comentariu pe capitole si mi-a fost de ajuns.