| DexterM14 a întrebat:

Trebuie să scriu un eseu motivațional pentru a studia modulul pedagogic pe perioada facultății și nu am absolut nici o idee cum trebuie făcut. Trebuie să precizez și numele, liceul absolvit și facultatea unde am fost admis? Ce alte detalii trebuie să mai dau?

1 răspuns:
| unvecin a răspuns:

În lipsa unui model / exemplu, folosește-ți intuiția. Presupun că scopul acelui eseu e să se vadă ce anume te motivează în direcția respectivă.

Da, mă aștept că persoana care-l va citi va fi interesată să afle din el câte ceva din istoria ta, pe scurt, și de asemenea din planurile tale de viitor. Notează, deci, ceva despre pașii pe care i-ai urmat ca să ajungi acolo, despre domeniile tale de interes, despre locul de muncă pe care-l visezi și... fă o legătură cu ceea ce speri că vei învăța la modulul pedagogic.

La final recitește-l ca și cum ar fi prima dată când cunoști persoana care l-a scris. Taie ce e plictisitor și adaugă dacă ți-a scăpat ceva esențial.

Nu-l încărca prin citate din diverși autori, dar poți folosi termeni cheie ca: metode de educație activ-participative, școală orientată spre elev, educația pe tot parcursul vieții, regulament de ordine interioară, manuale școlare... etc. Două-trei-patru-cinci expresii care să arate printre cuvinte că interesul tău e sporit la capitolul dat încât ai și început să înveți pe cont propriu câte ceva. happy

Deci, probabil că ar trebui să bifezi răspunsuri la:
- cine ești tu? (liceu, profil, hobby-uri relevante)
- cine vrei să fii? (aspirații, loc de muncă visat, ceva legături cu modulul de studiat)
- de ce tu și nu altcineva acolo? (ce anume din ceea ce ești te face să crezi că poți să fii ceea ce vrei să fii urmând modulul... / ce nevoi observi că există pentru care găsești în tine resurse să ajuți acolo la un moment dat)

S-ar putea să vrei să fii omul care ți-a lipsit ție când erai mic. Și atunci spui ceva de genul: când eram la liceu, la profilul cutare am avut un interes sporit pentru... Ocazional mă trezeam mai devreme ca să pot să citesc / studiez / etc acel subiect și uneori întârziam ora de somn precupat fiind de același subiect. Așa mi-am dat seama că îmi place cu adevărat. Mi-ar fi plăcut să am un îndrumător, dar s-a întâmplat să fie nevoie să mă descurc mai mult pe cont propriu, deși nu sunt cel mai bun autodidact. Știu că sunt și vor fi elevi interesați de subiectul respectiv, mi-ar plăcea să le fiu de folos, împlinind astfel 2 lucruri în același timp: voi aprofunda subiectul și voi fi pentru alții persoana care mi-a lipsit mie.

Succes!