| rebela_3712 a întrebat:

Un om trebuia să treacă peste o apă un lup, o capră, şi o varză. Avea la dispoziţie o barcă în care nu încăpea decât el cu unul din cele două animale sau cu varza. Dacă rămâneau pe mal lupul şi capra, lupul devora capra; dacă rămâneau capra şi varza. atunci capra mânca varza. În prezenţa omului "nimeni nu mânca pe nimeni". Omul nostru a izbutit totuşi să-i treacă pe cei trei peste apă. Cum a procedat el?
Vă rog, răspunsuri rapide şi corecte şi explicite să înţeleg că`s mai grea de cap oh go on

10 răspunsuri:
| eugenl a răspuns:

A luat capra de pe un mal si a ramas lupul cu varza. S-a intors a luat varza si a dus-o pe celalalt mal si a luat capra si a a adus-o inapoi langa lup. A lasat capra si a luat lupul si l-a dus langa varza. Apoi s-a intors, a luat capra si a dus-o langa lup si langa varza si a plecat mai departe.

| 211wasgnij a răspuns:

Prima data a dus capra cu el, la a doua cursa a luat pe lup si pe varza, lupul a omorat omul a vaslit pana la mal, i-a facut avansuri caprei si cand a auzit rasul isteric al acesteia a devorat-o pe nepusa masa.
Pe varza a pus-o in frigider alaturi de carnea frageda din barca si pe miercuri-joi va face varza a la Cluj doar-doar o va avea pentru o noapte doar lui pe jupana vulpe.

| Fanatic a răspuns:

Pai prima data a dus capra, apoi varza si a luat capra inapoi, apoi a dus lupus.si la urama s-a intors dupa capra

| Fanatic a răspuns:

Prima data ia capra si o duce pe celalalt mal, apoi se intoarce si ia varza, cand ajunge cu varza la mal ia capra si o trece inapoi si ia lupul si il trece. apoi se intoarce dupa capra

| rebela_3712 explică:

Raman pe primul mal varza si capra si capra mananca varzawinking

| Fanatic a răspuns (pentru rebela_3712):

Zi ca nici acum nu ai inteles?! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A luat intai capra, ramanand lupul si varza pe mal. Lupul nu manaca varza si nici varza pe lup. Apoi s-a intors si a luat lupul sau varza. In ultimul drum pe care l-a facut a luat ce a mai ramas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt cred ca omul a pus lupul si varza in barca transportandu-i pe celalalt mal el innotand in apa dupa care s-a intors cu barca si a luat caprita.

| AlexKiddu a răspuns:

Pai mai intai a dus lupu apoi varza si dupa capra

| mission1 a răspuns:

Prima data a dus varza al doilea lupulm pentru ca asa capra nu poate manca varza nu?
apoi capra
si gata