| yoyo_4674 a întrebat:

Un truc ca sa inveti mai repede?

Răspuns Câştigător
| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Uite cum fac eu:
prima oara citesc lectia de 2 ori
apoi iau fiecare propozitie in parte o citesc si o spun in gand.
la sfarsit dupa ce am terminat toate propozitiile citesc lectia de 2-3 ori o repet in gand si gata!

5 răspunsuri:
| foreverANDaDAY a răspuns:

Parerea mea este ca in primul rand sa nu faci greseala pe care o fac multi: Sa tocesti. Nu e deloc bine pentru ca in curand vei uita absolut tot. Ca sa inveti e bine sa intelegi fiecare lucru pe care il citesti si fiecare exercitiu pe care il rezolvi: Sa le vezi logica.

| tyana a răspuns:

Cel mai bun truc pentru memorie este cititul. Daca reusesti sa faci din citit o pasiune, nu vei avea probleme cu invatatul. Oamenii care citesc tot ce le pica in mana invata mult mai repede.
Un alt exercitiu bun pentru memorie este ca atunci cand mergi la culcare, inainte de a adormi sa iti amintesti ce ai facut in ziua respectiva in sens invers:"m-am pus in pat, inainte de asta am luat cina, etc"
Importanta e insa si calitatea invatatului nu numai rapiditatea.Eu de exemplu in sesiune acordam fiecarei materii trei timpi:intelegerea ei, a doua consta in fixare iar a treia in repetare.

| IoanaAndrei a răspuns:

Din cate stiam, cocaina creste capacitatea memorare. Deasemenea, ai putea sa incerci diverse nootropice (piracetamum de exemplu - e un medicament pentru bolnavii de alzheimer care o sa iti hraneasca neuronii).

| notperfect a răspuns:

Ca sa inveti mai repede trebuie cand citesti sa citesti cu voce tare si sa te auzi... asa creierul tau memoreaza mai bine! succes!

| mybaby a răspuns:

Citesti de vreo 2-3 ori cu voce tare, apoi te auto-intrebi despre ce ai citit. daca e vorba de o poezie.tot asa. o citesti de vreo 2-3 ori si incerci apoi sa o spui. si unde nu ai retinut, o citesti iar. sper ca te-am ajutat!