| Spartacus12345 a întrebat:

Un vis pe care il visezi singur este doar un vis. Un vis pe care il visezi impreuna cu ceilalti este realitate" care apartine lui John Lennon, la ce se refera mai exact?

6 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

La faptul ca "fumezi"!

| Digikey a răspuns:

Se refera la faptul ca ceea ce noi numim realitate este de fapt un vis colectiv.Un fel de Matrix.

| nastaseelenacristina a răspuns:

Poate fi vorba de un proiect un vis al tau daca ii faci si pe altii sa creada in ideea ta iau si ei parte la visul tau

| VasileEmilia a răspuns:

Se refera la faptul ca un om nu poate face un lucru maret, dar acest lucru se poate implini daca lucreaza mai multi la el. Funda?

| TheDeathGrim a răspuns:

Ca și exemplu, tu visezi că ești împreună cu o persoană. Acea persoană, dacă nu visează că sunteți împreună, în cazul ăsta, această construcție mentală nu are cum să ia o formă fizică, să devină realitate, așadar rămâi doar tu și visul, de-asemenea, rămâne la statutul de "vis". În schimb, dacă și acea persoană visează să fiți împreună, în cazul ăsta, visul poate să devină realitate. Gândul că, "unde-s mulți, sau cel puțin două persoane, puterea crește" măresc șansele de materializare a visului, transfigurându-l în realitate.

| FIliprobery10 a răspuns:

Pur si simplu "un vis le care îl visezi cu alti" se referă la o acțiune din trecut care te-a marcat sau sunt șanse foarte mici că visul respectiv să fie despre viitor