| Gabigeebyyy a întrebat:

Unde pot gasi o lista cu tarile in care este recunoscuta facultatea de medicina de la Craiova/Bucuresti?
Funda!
P.S. Vreau o lista completa, nu sa imi dati voi exemplu cu "Germania, Franta, Anglia si ce mai vrei tu". De preferat dati-mi un link
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In NICI O TARA din UE sau in tarile "mai serioase" nu poti primi drept de practica inainte sa faci o perioada de stagiatura (sub controlul medicilor locali desemnati), iar daca referintele vor fi bune si vei da un examen, atunci treptat vei primi si dreptul de profesare.

La fel se intampla si la noi: o comisie trebuie sa ateste capacitatile profesionale a medicilor care vor sa practice in tara.

| doctorandus a răspuns:

In toate tarile din UE le este recunoscut medicilor accesul in profesie, nici macar nu se tine cont de diploma.

| Gabigeebyyy explică:

Dar eu nu vreau neaparat in EU.
Vreau sa stiu si despre tari din Asia, America, Africa