| Dudu521 a întrebat:

Unde pot gasi un dictionar ( pe net ) unde sa scriu in roman si sa-mi apara traducerea in engleza, nu ca googel traducere, care traduce gresit, un dictionar bun! FUNDA!

11 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Nu o sa gasesti ceea ce cauti.
Daca ar fi cum crezi tu ce s-ar face traducatorii de romane, filme, reviste?
Ar muri de foame.
"Google translate" e cel mai bun existent, dar trebuie sa stii si tu cate ceva, sa pui substantivele la plural, sa pui verbul la timpul care trebuie, etc.

| Dudu521 explică (pentru zdrangoi):

Eu vreau sa vb cu unul care nu stie romana straight face si stie doar engleza straight face nu e vorba sa pun la plural, sau verebele la un anumit timp, imi trebuie expresii si in ca nu vb limba engleza foarte bine straight face

| zdrangoi a răspuns (pentru Dudu521):

Cu greu, dar pana la urma o sa va intelegeti si asa cu "Translate".

| ReusxD a răspuns:

Nu se spune ''googel'' :)) se spune google =))
http://ro-en.gsp.ro/
Ii cel mai bun site, de tradus si explicat;)

| JohnnyWylde a răspuns:

Mah englezoilor, un astfel de dictionar NU EXISTA. In primul rand dictionarele de pe net nu traduc expresii si locutiuni. In al doilea rand dictionarele de pe net nu fac acorduri intre partile de vorbire. In cel mai bun caz vei gasi un dictionar care atunci cand ii scrii "I'm romanian and I like beer" iti va traduce "eu roman si eu place bere". Deci renunta la aceasta idee.

| catelusdragalasmicut a răspuns:

Scrie pe google " ro-en.ro"
dar nu poti cauta doar cuvinte, nu propozitii.

| ancaemilia a răspuns:

Incearca pe site-ul acesta http://ro-en.gsp.ro/

| LazyKatZ a răspuns:

Cel mai bun din Romania la ora actuala este www.hallo.ro. Ala traduce si expresii, nu numai cuvinte.