| Demeister a întrebat:

Universitatea Tehnică Gheorghe Asachi din Iaşi este mai bună decât celelalte universități tehnice din țară?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu mai este niciuna „cea mai bună".
Toate-s pe un calapod.
La toate se dau diplomele pe bani, ca la talcioc, și absolvenții sunt niște catastrofe.
Apoi, nu ai loc unde să muncești.
Nu am eu bani, de cîte o mie, în pensia mea, cîți ingineri, profesori și economiști cunosc, absolvenți din ultimii 10 - 15 ani, ( ba chiar și cu diplome de doctori) care se duc să-și caute locuri de muncă prin cele străinătăți ( Anglia, Germania, SUA, Canada) și care sînt bucuroși să aibă, acolo, ceva de muncă, și de a trăi, pentru că de ingineri și economiști, cu diplome din România, nu prea au nevoie occidentalii.
Eu zic să te mai gîndești!
Eu nu zic că românii ar fi proști,.
NU!
Dar sunt prost educați, rău îndrumați, nu mai au spiritul muncii, vor numai muncă puțină și bani mulți. Și de aici decurge toată catastrofa care se întrevede în viitorul apropiat, pentru o țară cu astfel de cîrmuitori. Și astfel de oameni care mai trăiesc în ea.
De ce crezi matale că aproximativ 40 % din populația țării e formată din pensionari (cît or mai trăi și ăștia), tineri pînă în 22 de ani, care deocamdată sunt prin școli și încă nu produc nimic și vreo 10 % ...hoți.
Socotește și matale cam cîți mai rămîn să și muncească.
Vreo 7 - 8 milioane.
Astăzi nu mai rentează să faci o facultate în România. E o veritabilă pierdere de vreme și de bani.
Să ai sănătate!

1 răspuns:
mira
| mira a răspuns:

Este foarte buna, dar la fel de bune sunt in Bucuresti si Cluj.