| WayhaughtK a întrebat:

Urasc matematica, dar as vrea sa lucrez in domeniul IT. Acum sunt la filo.
As putea da la o asemenea facultate?
Ce pareri aveti?

36 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu iti mai bate capu cu asta si gandeste-te bine ce ramura din it vrei.
Invata limbajele de programare.
Nu iti trebuie neaparat facultate atata timp cat sti meserie.
Nu intereseza pe nimeni ca ai o diploma dar esti bata in domeniu.

| Bondarel99 a răspuns:

In IT ai nevoie de foarte multa matematica si o sa vezi ca e mult mai complexa si mai abstracta decat ce se face in liceu. Poti sa dai la o facultate de info daca vrei, oricine are dreptul, dar sa te pregatesti pentru admitere. Pune-te pe invatat si vezi daca te atrage domeniul asta, nu are rost sa te chinui degeaba.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti da la facultate, dar nu-ti garanteaza nimeni ca si intrii, mai ales ca matematica este obiect de baza in IT si trebuie sa fii foarte avansat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La o facultate de profil IT se face matematica serioasa macar 1 an. Si se porneste la nivelul M1 de unde ai ramas la liceu la mate info. greu sa faci fata daca ai facut filologie si mai ales ca nu iti place.

| anonimg a răspuns:

Parerea mea este ca poti sa faci sa iti placa matematica. Se va intampla asta atunci cand vei cauta sa o intelegi, sa rezolvi probleme, si intelegand felul lor de rezolvare. Orice materie poti sa o faci sa-ti placa.
Trebuie intr-adevar ceva efort (poate si meditatii), dar se va merita acest efort.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde, daca n-ai inclinatii spre ea, nu. Dar n-ai nevoie neaparat de facultate de info, depinde de ce vrei sa faci. De exemplu ca web developer nu iti trebuie cine stie ce matematica, se invata usor si poti invata singur de pe net, apoi daca esti bun, ai nevoie doar de diplome care sa ateste ca stii limbajele de programare si ce mai ai nevoie in domeniu + diploma care sa ateste ca ai studii superioare si niste realizari (in cazul asta site-uri) pe care sa le pui in portofoliu (online). Asta a fost doar un exemplu, poate mai sunt si altele, mai poti cauta tu. Bafta!

| ALGator a răspuns:

Esti tinar. Indiferent ce "iti place" te mobilizezi ca sa iti atingi scopul.
Trecind peste programa din facultate (IT) a scrie cod nu are prea mult de a face cu matematica, in afara de a toci sistemele de numeratie (decimal, binar, hexa). Programatorii care vor lucra la aplicatii speciale vor avea nevoie eventual de matematica in algoritmii pe care ii creaza (sistem de navigatie in avion de lupta, anumite softuri incluse in anumite aparate etc).
Multi dintre alogritmi nu sunt nici ei matematica ci stiinta IT.
As zice sa nu cochetezi prea tare cu slabiciunile tale. Omul mai si invata la nevoie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALGator):

Exact, bine ai zis la sfarsit. Pe parcurs se invata de nevoie orice, daca exista pasiune. Si nu scoala romaneasca cu programa ei decide ce job sa ai.

| suntserios a răspuns (pentru ALGator):

Ai fi uimit cat nevoie ai de gandirea matematica in programare. Asta face diferenta dintre un programator bun si unul de duzina care copie cod de pe net

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

Poti sa-mi dai niste exemple pe cateva domenii, ca sa stim despre ce vorbim?

| suntserios a răspuns (pentru ALGator):

Vorbesc de programatori in general. si de modul de gandire.
Oricand te poate ajuta o formula matematica sa scrii un cod mai optim, oricand te poate ajuta o ecuatie sa rezolvi mai usor o problema... sa nu mai vorbesc de programarea in domeniul graficii si a jocurilor.

In toate cazurile insa, gandirea analititca a unui programator va avea baza in matematica.

| suntserios a răspuns (pentru ALGator):

Si iti dau si exemple concrete daca vrei.

Un grafic banal care trebuie normalizat
Un grafic de distributie

O similaritate intre doua texte... unde tyrebuie sa intelegi diverse metrici care masoara acest lucru... cum ar fi similaritatea cosinus unde trebuie sa stii cum sa lucrezi cu niste vectori samd

exemplele pot continua

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

OK. Lucrez in industrie in verificare de H/W si S/W. Am scris si eu cod cand si cand, in C++, Java, SQL. Ceva matematica era prin Matlab dar atita cit trebuia sa faci niste operatii simple, niste interpolari. Nu am inventat algoritmi optici geografici avansati. Citeodata m-am jucat si eu sa concep niste algoritmi super eleganti, dar am avut neoie in cel mai bun caz de ceva integrale derivate in Matlab pe care le-am luat de-a gata, ceva trigonometrie...
Am facut la curs despre aplicatii numerice dar nu multi ajung sa lucreze cu asa ceva.
Gindirea analitica a unui programator... poate... Dar are nevoie de logica, de intelegerea unui model abstract, a unei structuri de date. Dar asta nu e matematica.
Eram curios doar.

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

Perfect, dar astea sunt fleacuri matematice totusi, nu matematica superioara. Daca ti-e drag sa ajungi programator, bei o bere, iti tragi cateva palme in fata oglinzii si te pui cu burta pe ele. Mai chemi si un amic... :-)

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Exista deja librarii pentru tot ce zici tu acolo. Nu mai aburi lumea.
In afara de "data scientists" nu are nimeni nevoie de matematici superioare.

| suntserios a răspuns (pentru ALGator):

Nu discutam de matematica superioara... Sunt sigur ca doar cunostintele de matematica de filologie nu sunt suficiente daca vrei sa fii un programator de calitate. Si cand lucrezi in industrie si produci mai greu cu "chemi un amic" la fiecare problema peste care dai

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact ce spuneam mai sus... programatori care tuflesc lucruri gasite pe net. Gasesti pe toate drumurile din astia. 3 zile mai tarziu au uitat ce e acolo. Si daca libraria nu functioneaza cum trebuie... panica.

Si iti zic eu, nu vei gasi mereu tot ce ai nevoie. Am cautat o groaza o librarie de C care sa implementeze similaritatea cosinus, jacard sau levenstein pe text

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Lasa-ne cu frustrarile tale. Stai din 2012 pe TPU si ai acumulat o groaza de podoabe la avatar pe un site plin de lepre.
Nu te obliga nimeni sa folosesti C la urma urmei.
Ti-e doar ciuda ca nu vrei sa ajunga si altii in industrie fara sa urmeze drumul tau. Mai ales ca nu toti trebuie sa lucreze in limbaje obscure sau sa stie cine stie ce matematica, iar balariile cu similaritatea pe text nu necesita mare efort oricum la cum gasesti toate definitiile necesare pe net sau ce nu stii lamureste stackoverflow. Matematica necesara acolo e maxim de gimnaziu. Iar restul se invata oricum pe parcurs si la nevoie cand e sa jonglezi cu un anumit tip de date, caz in care nici informatica din liceu/facultate nu te poate aduce in toate cazurile concrete din realitate.

Dar, deocamdata nu e clar nici macar daca respectivul care a pus intrebarea vrea macar programare. De unde stii ca nu vrea sa fie web designer sau sysadmin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De unde stii tu ca matematica face un programator de calitate? laughing
Sunt n-spe subdomenii in programare/inginerie software.
Sigur nu-s alte criterii mai importante decat baza lui matematica?
Ma faci sa rad.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Te freaca grija de cand sunt eu pe site pentru ca?

I am explicat omului cum sta treaba daca vrea o cariera solida. Nu am afirmat nicarieri ca e obligatoriu sa faca facultate de profil sau sa devina foarte bun.

Faptul ca tu consideri C un limbaj obscur spune tot despre exeprienta in programare... la fel si incadrarea web designului in aria IT.

Si de unde stii tu la ce proiecte lucrez si cine ma pune sa folosesc C... sau poate nu stii ca ofera printre cele mai mari performante in ceea ce priveste procesarea intensa de date

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si un programator de calitate face matematica predata in facultati... pentru ca baza pusa de facultate se simte mereu.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca odata, sfaturile tale cu gasesti totul pe net descriu la fix programatorii cpp... copy paste programmer.

| WayhaughtK explică (pentru anonim_4396):

Da. Nu m-am referit neaparat la programare.
Mi-ar place sa fiu web designer.
Un systadmin nu stiu sigur ce face.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Si ce-i trebuie matematica la un job ca asta si la o companie cu nume greu?
https://www.bestjobs.eu/ro/loc-de-munca/support-engineer-windows-devices

Are balta o groaza de peste in IT. Si cascaval.
Nu te mai da tu maret cu propriu tau punct de vedere de ce inseamna programator sau programator bun, in primul rand ca e doar parerea ta, dar si orgoliul tau si nimic mai mult. Nu-ti convine ca si altii fara facultate de info/politehnica sa lucreze in IT, desi multi dintre ei nici n-au nevoie sa stie macar programare.

Chiar te rog sa cauti pe Quora sau pe orice forum/reddit, ce vrei, chiar sunt destule topic-uri despre matematica necesara in software development. O sa fii surprins sa vezi ca mai nimeni n-o scoate la inaintare.
In afara de cei care fac machine learning si chestii ce necesita intr-adevar o matematica mai speciala (mai ales in cercetare) chiar nu vad de ce trebuie sa speriem noile generatii cu matematica si sa ii obligam sa faca facultatile in domeniu in care mai mult se vor frustra inutil.
Lasa-i sa faca ce vor ei (si asa invatamantul romanesc e o sarlatanie - trebuie sa fii prea prost sa nu realizezi), trebuie indrumati corect si nimic mai mult. Exista nenumarate moduri de a ajunge sa lucrezi in IT.
IT nu inseamna doar programare in C la care sa scrii zilnic formule matematice (pe care evident le transcrii in cod din diverse surse). Astea-s baliverne, doar nu te apuci sa reinventezi roata zilnic, nu faci tu similaritatea suntseriospeTPU.
Si de ai fi nevoit, nu vad de ce trebuie sa sperii lumea cu asta. Cine e harnic si pasionat sigur se descurca.
Lumea isi schimba perspectivele si pe parcurs. Baga la cap acest lucru.
Nu e nimeni obligat sa faca ce le zici tu. Drumul facut de tine in propria cariera nu e unicul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ah, sa nu mai zic de cati colegi buni la matematica aveam in liceu si erau praf la informatica. Daca nu-ti place ceva, nu pricepi ce ti se spune, nu te atrage sa lucrezi si acasa...degeaba!
Sa stii matematica (decent) nu inseamna automat ca vei sti decent si programare.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai vai vai cat incurci lucrurile si nu prinzi deloc ideea a ceea ce spuneam eu.

In primul rand jobul postat de tine e unul de call center si support, nicio legatura cu programare. SA FIE CLAR. Tot ce am scrie eu, am precizat, ca faceam referire la programare, nu sysadmin, nu web designer, nu spport... CLAR?

In al doilea rand, nu am sustinut nicaieri ca daca stii matematica stii automat si programare. O observatie a ta fara nicio legatura cu discutia. Am subliniat doar ca niste cunostinte solide in matematica iti formeaza un mod de gandire si niste baze intr o cariera solida in programare. CLAR?

In al treilea rand... fix ce ai zis tu am facut si eu "trebuie indrumati corect si nimic mai mult". L am indrumat spre drumul corect spre o cariera in programare si nicidecum nu i am zis ca asta e singurul drum sau drumul obligatoriu. Clar si asta?

Raspunsurile tale par ale unui frustrat care nu a reusit sa intre la o facultate de profil IT. Am dreptate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Da, ai dreptate 100%. N-am luat nici Bacul cel mai probabil. Vorbeai cu un analfabet.
E un lucru bine stabilit ca scoala romaneasca produce numai genii care ajung angajate automat la departamentul Microsoft Research sau la Google lucrand direct cu Tensorflow.

Nu-ti vezi deloc ridicolul care te caracterizeaza. Ramai cu frustrarile tale.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar la atat ai avut replica din ce ti am scris? Atat ai priceput?
Oricum, faptul ca imi dai ca exemplu jobul ala de support / call center de la Microsoft platit cu 800 euro, ca sa evidentiezi industria programarii software nu fac decat sa dovedeasca cat intelegi din respectiva industrie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Mai mult nici nu merita sa-ti dau replica. Prea multe erori de compilare la tine ca sa stau sa-ti scriu tie eseuri de corecturi. Ti-am scris deja prea mult si degeaba. Tu Batman, Batman in continuare.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cu nu merita si ti am zis de nu stiu cate ori e replica tuturor care nu mai au argumente sa sustina ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Corect, asa este, pai nu am ce replici sa dau unui creier obosit care persista in ridicol. Plus ca, timpul meu chiar e ocupat pentru generat bani, pentru destindere, dar si pentru coding si studiu continuu, nu ca sa adun podoabe pe un site plin de prostani si inadaptati social. Si nici nu-mi pierd vremea raspunzand la toate intrebarile cretine, iar la alea serioase sa-mi dau in petic ca tine, o gluma de username!

Eu iti tot spun sa mai taci naibii din gura in loc sa fii un ipocrit nerusinat cu frustrari de taran arfist, iti prezint diverse situatii, tu nu si nu! Ca sigur toti vor dori sa fie programatori de elita in jocuri, imagistica, criptografie si inteligenta artificiala! Si ca doar matematica superioara le formeaza gandirea! Stii tu cu cine stai de vorba.
Tocmai ca spre deosebire de tine vad ce misca in industria asta, stiu ce se face in facultati, iar job-ul ala de Support Engineer e doar un exemplu din multe alte sute sau mii de job-uri din IT in tara! Pentru mine sau tine o fi ciuma asemenea job, dar pentru altii e muma!

Cand cineva intreaba de facultate si de IT, dar nu stie matematica atunci ii spui clar ca exista solutii! Tu in schimb minti de ingheata apele pe toata lumea ca n-are sanse fara matematica. Da bre! In facultate e greu fara matematica! Tocmai asta insistam sa-ti spun: facultatea de IT nu e totuna cu industria IT. Oricum peste 90% din absolventii acestor facultati nici nu vor mai folosi matematica din facultate, cel mult doar aia de liceu.
Deci pur si simplu le spui copiilor ca exista diverse alternative daca vor job in IT. Tocmai ca nu esti in stare sa vezi dincolo de bula ta. Si mai zici de mine ca nu inteleg industria.
Esti 0 barat la a ghida pe altii! Ai doar mandria ta sinistra ca nu oricine ajunge ca tine. Si cu siguranta tu ragai serii Laurent si polinoame Cebisev la masa.

Orice om se adapteaza sa invete ce-i trebuie daca are pasiune chiar daca e vorba de IT sau orice altceva.
Plus ca multi se angajeaza dinainte sa inceapa facultatea. Probabil asta iti scapa. Si uneori e vorba si de companii mari.

Hai ca m-am plictisit sa stau sa fac bug fixing la shitposting-ul tau.
N-o sa-ti mai raspund ca e prea de prisos. Devine prea redundant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh god..nu îți matematica, doar algebră simpla. Plus, minus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg ce cauti la filo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa lucrezi in domeniul asta si fara facultatea specifica domeniului.
Fa-ti acolo filologia ta, eventual faci o facultate mai fara noima gen Jurnalism, Relatii Publice, orice ai chef - dupa care in paralel te pregatesti (cu certificari daca e cazul) pentru a profesa in IT (nu stiu daca vrei neaparat programare), dar IT-ul in sine nu presupune matematica peste tot. Dar facultatile de IT cam da (sunt multe materii care te vor stresa aiurea).

| Raducons a răspuns:

Nu poti sa dai, iti dai seama ca acolo se face analiza matematică, daca crezi ca te descurci, si se face la un nivel mai inalt ca la liceu. acolo deja trebuie sa stii ceva nu te invata nimeni de la zero.

| veryhonest a răspuns:

Eu zic sa gasesti o alta modalitate de a face bani multi.