| Ella210 a întrebat:

URGEENT! Imi puteti da niste informaţii despre profilul Turism si Alimentaţie si Economic. Care e mai greu? Care e mai de viitor? Cum e contabilitatea? Ce as putea sa fac dupa terminarea liceului? Orice informaţie e folositoare!

Fundă

2 răspunsuri:
| MayhemChimera a răspuns:

Buna.La profilul de Turism si Alimentatie ai nevoie de foarte multe cunostinte in geografie, de asemenea sa stii cateva limbi straine la un nivel mediu, fapt pentru care te poti angaja la o firma de turism sau ca si ghid.La alimentatie, vei invata tot ce tine de partea culinara si poti deveni, de ex, inspector la sanepid.Economic nu inseamna altceva decat administrarea banilor si alte domenii care tin acest subiect, contabilitatea inseamna analiza financiara a anumitor firme.(multa matematica). Evident, poti avea aceste joburi, doar daca faci si o facultate dupa liceu. Sper ca te-am ajutathappy

| harapalbdeioncreanga a răspuns:

Turism si allimentatie este un profil frumos. In a 9a faci module din ambele specializari si in a 10 a iti alegi: turism sau alimentatie. La sfarsitul clasei a 12 a daca dai atestatul primesti calificare: la turism - tehnician in turism, la alimentatie - tehnician in alimentatie (sau ceva de genul), si la economie - tehnician in activitatii ececonomice. Inveti multe lucruri interesante ( binenteles daca te atrage domeniul).
La turism inveti despre activitatea hoteliera, agentii de turism, activitatile unei receptioniste, cameriste, etc, ....chestii de genul si la sfarsit cu acea calificarea ai posibilitatea sa lucrezi in domeniul turismului : de la camerista la receptionist, cam orice in afara de manager si oosturi de conducere unde iti trebuie si facultate. De asemenea ai si module gen economie, gestiune, etc
La alimentatie e frumos daca ai vrea sa te faci bucatar....parerea mea e ca nu prea ai ce invata si e plictisitor daca nu te intereseaza domeniul pentru ca inveti despre mii de feluri de alimente
La economie, la fel, e frumos daca iti placeplace dar la sfarsit sa nu te astepti sa iesi cu acea calificare nu stiu ce agent de vanzari, economic, chestii de astea.
E frumos la tehnologic ca vei avea si o specializare la final, cu toate ca diploma nu te ajuta foarte mult, doar ca vrei avcea si cunostinte in alt domeniu. O alta chestie e ca faci si practica. La economic nu stiu unde, dar la turism mergi in hotel si apoi apoi in agentii de turism. Iar In a 9 a la alimentatie vei avea activitati gen sa pregatiti preparate...
Si Un sfat, daca nu te atrage nici un domeniu nu alege pentru vei avea FOARTE Multe module.
Pe scurt, din ounctuk meu de vedere, e mai greu la economie pentru ca nu imi place si nu ma atrage absolut deloc nimic din partea asta. Si daca alegi un liceu tehnologic, il alegi pentru specialkizare si pentru faptul ca vei invata multe lucruri legate de aceasta, dar nu te poiti baza pe calificare, e practic inutila, deci de viitor nu este nici un profil decat daca vei da ulterior la o faculktate in domeniu.
Scuze pentru greseli, tastatiura mea e cam pe duca.