| DeMi0806 a întrebat:

URGENT.
Cum este la profilul pedagogic? Adica la materii, pe ce se pune accentul, dacă in anii de liceu e foarte mult de învățat sau e mai ușor, cum e cu practica, dacă merită să mergi la astfel de profil.

Mie imi plac foarte mult româna și matematica, in mod egal. Nu as vrea sa merg pe Mate-Info pentru că nu mă pricep la fizică, informatică, chiar dacă imi place mult matematica. Dar nu vreau nici pe Filo/Științe Sociale pentru că fac puțina matematică si nu dau nici bacul la mate și cum am zis, mie imi place.
Aș vrea un profil la care sa fac in egala măsură si mate si română, dar nu există. :/
Din păcate nu găsesc pe nimeni care să mă ajute cu asta. Cei apropiați îmi spun să aleg ca mai e puțin, dar eu nu știu ce și sunt foarte, foarte stresată.

Ce ar trebui sa fac? Prietenii mei nu sunt niciunul in situatia mea. Majoritatea vor pe stiinte sociale ca sa scape de mate, iar putini zic ca vor sigur, sigur la mate-info ca sa devina programatori.
Eu sunt fix între. De ce oare e atat de greu? Ce ar trebui sa fac ( si in legătură cu profilul pedagogic si cu celelalte).

M-ar ajuta orice părere/sfat, legat de orice profil. Chiar si ce ati facut voi in situatia asta sau ce ați face.
ORICE.

3 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Mergi la pedagogic daca vrei sa te faci profesor ulterior... gradinita, scoala, liceu. Sincer iti spun, liceul nu e foarte important. Trebuie sa ai diploma de bac, pentru a intra la facultate. Diploma obtinuta in facultate (de stat!) te ajuta sa mergi mai departe. Liceul: Cu mate nu ai ce face (vei invata sa faci in viata conexiuni rapide si atat) dar informatice e foarte importanta, daca esti atras de zona IT, unde salariile sunt de la 5000 ron in sus, atunci mergi la mate-info, doar pentru info. Si ulterior poti sa inveti Cibernetica sau domenii conexe (oricum, e f greu, dar dupa facultate castigi foarte multi bani) Daca esti atras de alte domenii, mergi pe stiinte sociale, dar asigura-te ca faci si acolo ceva informatica, sa stii foarte bine word, excel macar. Vezi daca nu cumva esti atras si de jandarmerie, politie (agenti sau academie), MAI etc, si atunci nu conteaza ce alegi in liceu, dar sa nu ai la purtare sub 9. Eventual poti alege un liceu militar... Ti-as sugera si medicina (stomatologie) daca te tine, nu ti-ar strica un cabinet dentar, ca doar faci 250.000 euro / an (dar trebuie sa inveti) Poti sa faci si dreptul, daca vrei sa devii avocat, notar, executor judecatoresc. Iti zic sincer, liceul conteaza foarte putin, de fapt conteaza doar sa-l ai, ca sa poti trece mai departe. Matematica e de evitat, informatica e de top. Vezi cata informatica se face la optiunea 2, nu te stresa in alegerea liceului, streseaza-te in alegerea facultatii.

| Rd79 a răspuns:

De ce e URGENTT?
Nu poate astepta raspunsul o zi? Sau cateva ore?

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Sunt in clasa a opta, la fel ca tine.Gandesc cum gandesti tu in momentul de fata.rolling on the floor As fi vrut sa merg la liceul pedagogic din Bacău doar ca e departe, asa ca merg pe profil economic.Pe acest profil e mate M3, ca la profilul pedagogic.