| anonim_4396 a întrebat:

URGENT FUNDA! ..La ce licee din Cluj exista limba araba? ..Eu stiu foarte bine araba si vreau sa devin traducator..sau ceva de genul si nu stiu daca in Cluj se practica la liceu limba araba. Ajutooor, spuneti-mi doar daca stiti ce liceu are si specializarea de araba...nu ma intreseaza de alte orase decat Cluj..ms mersi

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

Nu devii traducator doar avand liceul. Liceul nu e cheia catre un job bun astazi. O facultate e. O facultate unde se invata araba. La liceu poti sa inveti orice, nu conteaza. Conteaza domeniul specializare de la facultate care-ti va da posibilitatea sa fii un traducător bun daca ai invatat bine. La aia se uita angajatorul.

| aksynaievoluoy a răspuns (pentru Speranta12):

Păi normal că fac și facultatea doar că încă nu am început nici liceul? serios nu contează liceul neapărat credeam că contează și liceul și facultatea...ce liceu din Cluj îmi recomanzi am auzit de Liceul Mihai Eminescu și dacă vreau la facultate să învăț două limbi de exemplu arabă și japoneză pot?

| Speranta12 a răspuns (pentru aksynaievoluoy):

Liceul conteaza pentru ca te pregateste pentru facultate. Dar sunt si facultati unde nu conteaza de la ce liceu vii pentru ca materia oricum poate fi invatata de la 0. Facultatea conteaza mai mult pentru angajator decat liceu pentru ca la liceu se invata doar niste chestii generale, de baza, destul de usoare, pe cand la facultate se invata notiuni avansate, specializate pe domeniul respectiv, in urma caruia primesti o diploma care atesta ca ai pregatire in acel domeniu. Liceul nu iti da o diploma de pregatire intr-un domeniu, doar facultatea iti da. La orice profil de liceu se invata lucruri generale, care sunt doar o parte infima, putina, din cunostiintele intr-un domeniu. De aia liceul nu conteaza, la facultate se invata adevarata carte, pentru cine vrea.

Daca inveti araba in liceu te va pregati mai bine pentru facultate. Dar si daca nu o inveti si vei face alte limbi, nu conteaza, fiindca la facultate vei face la cu totul alt nivel si vei face cu totul alte chestii acolo. Liceul e doar de trecere. Dar da, te ajuta sa fii mai pregatit.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La liceu nu este.

| alina2k18 a răspuns:

Nu ai cum la liceu, daca stii araba fluent fa niste pregatiri pe mai multe domenii in traducere si dupa 18 ani cred ca poti da examen pentru traducator.
Pentru a fi traducator autorizat de Ministerul Justitiei nu e nevoie sa faci facultatea de limbi straine, se bazeaza strict pe cunostintele tale care trebuie sa fie foarte avansate.
Bineinteles ca in facultate inveti si alte lucruri ca de ex literatura araba, cultura, dialecte +araba literara etc.
Bis tawfiq azeezywinking

| aksynaievoluoy a răspuns (pentru alina2k18):

Mersi mult ❤❤✌

| N3verM1nd a răspuns:

Salut! Nu poti profesa doar cu liceul, iti trebuie facultate pentru aceasta specializare. Si in Cluj nu stiu daca exista asa ceva, dar profilul se numeste "Limbi şi Literaturi Orientale". In Bucuresti sunt, dar cum ai spus ca vrei doar in Cluj poate poti sa te interesezi tu happy Succes

| alina2k18 a răspuns (pentru N3verM1nd):

Facultatea iti da diploma de licenta pe limbi si literaturi straine nu iti da diploma de traducator.