| AleeAlexaaandraaa a întrebat:

URGENT NEVOIE de un sfat, va rog! Hei TPU, daca ma puteti sfatui, m-ar ajuta enorm de mult parerea/experienta voastra. As dori sa dau la kinetoterapie, dar intrebarea mea este...
E o diferente intre kinetoterapie la sport si kinetoterapia la medicina?
Ati fost carea la universitatea Romano-Americana la kineto? Daca nu, cum este acolo la universitate. M-ar ajuta parerea voastra. Daca ati urmat kineto la medicina, e ok la cluj?
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

Bună Alexandra, daca iti place special această facultate chiar te sustin sa încerci sa aplici.
Am fost si eu interesat si timp de vreo cateva luni am inceput sa învăț pentru admitere, dar după ce am dat research mai bine... nu merită, cel putin nu in Romania, si pana găsești afară e puțin de muncă.
Adica sa plătești in jur de 4000lei/an + chiria+întreținerea +mancarea+celelalte cheltuieli ca sa ajungi cu un salariu de 1500 lei full time nu cam merita.
Dar ce te recomand? Încearcă sa aplici pe Edmundo la facultăți de științe ale naturii-medicina in țările dezvoltate din vest, precum Olanda, Suedia etc. Si ai ocazia sa termini facultatea cu mult practica, ti se oferă ajutor din partea companiei Edmundo gratuit sa aplici, plus ca ti se ofera si finanțare.
Iti distrugi banii ducandu-te in Cluj, dând ogramada de bani pe o chirie intr-o uscătorie de pe timpul comunismului sau stand cu vreo alte 3 persoane intr-o camera 15 pe 15.
Astfel din ce imi aduc aminte ai ocazia sa studiezi de la kinetoterapie in Olanda la medicina a sportului(ceva de genul).
Multă baftă, eu momentan urmează sa plec cu iubita-mea la biotehnologie si inginerie chimica tot in europa de vest, bafta!

| AleeAlexaaandraaa explică (pentru MValentin):

Hei, multumesc pentru raspuns! Ai mai avut experiență cu compania Edmundo?