| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt prepozitiile specifice Dativului si Genitivului?

Răspuns Câştigător
| stiiix a răspuns:

a). la cazul genitiv:

prepozitii: asupra, contra, impotriva, inaintea, inapoia, inauntrul, dinauntrul, indaratul, de-asupra, asemenea, dedesuptul;

b). la cazul dativ:

prepozitii: gratie, multumita, datorita, conform, contrar, potrivit.

16 răspunsuri:
| VladestepeTPU a răspuns:

La dativ sunt:graţie, conform, contrar, mulţumită, din cauza, asemenea.La genitiv sunt prepoziţiile de loc ex: prepozitii: asupra, contra, impotriva, inaintea, inapoia, inauntrul, dinauntrul, indaratul,, asemenea, dedesuptul, de'a dreptul, d'ea latulthinking

| KawaiiBroccoli a răspuns (pentru VladestepeTPU):

Asemenea este prepozitie a dativului tongue

| 10011993 a răspuns:

Prepozitiite sunt: a( ai ale, alor), datorita, gratie, multumita, din cauza!:*

| LizaGirl a răspuns (pentru 10011993):

A, ale ai si alor sunt articole nu prepoziti straight face

| Anchyy18 a răspuns:

Genitiv: impotriva, contra, deasupra, dedesubtul, asupa, inaintea, inapoia, dinaintea, dinapoia
Dativ: asemenea, aidoma, potrivit, conform, contrar, multumita, datorita, gratie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://temelaromana.webs.com/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

G : contra; impotriva a; asupra; deasupra; inaintea; inapoia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prepozitiile la dativ: aidoma, contrar, comform, datorita, multumita, gratie, potrivit

iar
la genitiv:inaintea si de aste de loc cum o scris mai jos primabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dativ :datorita contrar asemenea potrivit multumida genitiv:contra asupra impotriva deasupra inaintea dedesuptul

| b3ni108 a răspuns:

A). la cazul genitiv:

prepozitii: asupra, contra, impotriva, inaintea, inapoia, inauntrul, dinauntrul, indaratul, de-asupra, asemenea, dedesubtul;

b). la cazul dativ:

prepozitii: gratie, multumita, datorita, conform, contrar, potrivit.

| Socaciu_Mihai_1996 a răspuns:

Ai grija, caci vad ca raspunsul castigator a pus asemenea si aidoma la G, pe cand de fapt sunt la D(singurele terminate in "a" de la D)

| robert1gabriel a răspuns:

Ms mult pentru raspunsur

| loredana_3753 a răspuns:

Pai mai prep dativului sunt:asemenea; potrivit; comform; contrar; multumita; datorita; gratie;

| Madalyna24 a răspuns:

Prepozitiile specifiece dativului : gratie, multumita, datorita, conform, contrar, potrivit, aidoma, asemenea.

Prepozitiile specifice genitivului : asupra, contra, impotriva, inaintea, inapoi, dedesubtul, inauntrul, indaratul etc. :*

| Andrei_Mocanu_1985 a răspuns:

DA am SI eu o Intrebare:care sunt Prepozitiile pentru Acuzativ