| 000iasmina000 a întrebat:

Urmeaza sa dau bilingvul la engleza si mai am doar cateva nelamuriri. TIMPURILE! De pe cateva siteuri si de prin carti am vazut intr-un fel iar cand ma corecteaza profa e altfel.

Nu stiu ca se foloseste in urmatorele genuri de fraze:
I...(work) since 2009.
I...(work) for 8 h.
I...(work) all day.
I...(work) for hours.
I...(always work) hard.
I...(work) a while.
I...(work) this day/ to day...

Prop sunt facute pe loc. laughing
Pe cei care se descurca ii rog sa ma ajute ca e derutant. Nu sunt buna deloc la engleza, dau bilingvul in caz ca o sa am nevoie vreodata (nu vreau clasa de bilingv).

1 răspuns:
| Iunona a răspuns:

I`ve been working since 2009. ( folosesti formula "have/had+ vb"ing" atunci cand ai facut ceva in trecut si inca continui sa faci acel lucru).
I work for 8 hours. (depinde de context, daca vrei sa spui ca lucrez 8 ore zilnic folosesti trecutul simplu, daca muncesti in momentul in care rostesti propozitia folosesti verb in -ing)
I`ve been working for hours ( lucrez de ore intregi...m-am apucat in trecut dar actiunea inca se continua)
I always work hard ( muncesc mereu din greu, fiind "habitual" folosesti forma simpla a verbului)
Ive been working for a while ( ing pentru ca muncesti de ceva timp, inca nu ai terminat).
Intr-un cuvant folosesti timpurile in functie de finalitatea actiunii.
Cand un actiunea este complet terminata ai : verb+ed/ conjugarea a 2-a pentru verbele neregulate
Cand actiunea inca se continua ai forma verbului terminata in -ing.