| Thecurious a întrebat:

Utilizarea timpurilor verbale este corecta in fraza : "Have you been here when her went?"?
Nu cred ca e permisa utilizarea aceluiasi timp, spre exemplu : past simple "did you be " in locul formei de present perfect simple " Have you been".

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"Did" nu se foloseste cu "to be". Perfect simple in intrebari sau negari pentru "to be" este urmatorul: "Were you?"/"Was I?"/"I wasn't"/"You weren't"/etc.

"Her" in intrebarea ta este folosit gresit. "Her" reprezinta acuzativ, dativ sau genitiv, in niciun caz nominativ, timpul necesar.

Timpurile corecte ar fi fost: Were you here when she went? De preferat, e sa folosesti "left", in loc de went, care cam are nevoie de un complement de loc.

| Thecurious explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Multumesc pentru raspunsul detaliat.

1 răspuns: