| AvalohAlyn a întrebat:

Va este mai usor sa cititi cartea tiparita sau sa ascultati audiobookul? Va rog spuneti-mi si motivele.

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Tipar la orice ora.
Audiobookuri nu am ascultat niciodata si sper sa nici nu se intample vreodata.
Actiunea cartii si trasaturile personajelor trebuie sa ramana NEFILTRATE printr-o voce care s-ar putea sa nu concorde cu imaginea care se formeaza in creierul tau.

| PainTech a răspuns:

Audiobook. Cu toate că afectează experiența, e mai rapid de ascultat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu obișnuiesc sa citesc sau sa ascult audiobook-URI, însă cel puțin o data la 2 săptămâni SATU și citesc pentru a-mi pune in funcțiune creierul mai bine, sa îl pun efectiv la lucuru o perioada mai lunga de timp, citeam intr-o vreme cărți de dezvoltare personală, însă am lăsat-o mai ușor și am început doar sa aplic ce citisem, înainte citeam doar, dar parca îmi era lene sa aplic, acum aplic, dar nu mai citesc și uite rezultatele, am casa mea, mașina personală din banii mei, in curând și o firma happy

| wpetterssone a răspuns:

Prefer cărțile tipărite pentru că recunosc mai ușor informațiile citindu-le decât auzindu-le.

| unvecin a răspuns:

Cartea tipărită. Subliniez, notez cu simboluri pe margine anumite subiecte și pot să revin foarte ușor și peste luni de zile.

Am citit și pe e-reader, dar la mine n-a mers... Simt mereu nevoia să recitesc ce am citit atunci fără să-mi rămână notițele, să recuperez.

| Sara1248 a răspuns:

Prefer o carte tiparita. Consider ca are alt farmec cand tii foile in mana, cand simti mirosul de cerneala. Sunt momente cand imi pierd concentratia si pot reveni mai usor la anumite randuri, le pot privi de n ori, pana le inteleg cu adevarat, le citesc cu intonatia mea, nu cu a altuia.
Mie imi e mai usor sa citesc o carte tiparita, dar aici depinde de fiecare.

| MadalinMihaescu a răspuns:

Mie imi este mai usor sa ascult audiobook-ul sunt o persoana care ii place sa invete lucruri in ascultat.