| badboy50087 a întrebat:

Va recupera vreodata Romania teritoriile pe care le avea pe vremea Romaniei Mari?

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Niciodata.
In teritoriile de la sud de Dunare nu mai traiesc romani asa ca n-are rost, si oricum bulgarii nu ni le vor da.
Moldova merge pe drumul ei acum, e independenta, are o economie in crestere, nu stiu de ce ar vrea sa se uneasca cu Romania.
De Transnistria nici nu mai vorbesc, acolo sunt 90% rusi

14 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Niciodată.

| zdrangoi a răspuns:

Niciodata.
S-ar creea un precedent periculos.
Multe state ar revendica teritoriile care le-au apartinut candva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca le va recupera si daca nu, soarele tot va rasari, prosti vor exista cu duimul si "tanar si nelinistit" inca va mai fi difuzat. Asa ca e irelevant.

Răspuns utilizator avertizat
| hummmer a răspuns:

Nu,poate in alt univers.

| KateMiddleton a răspuns:

Nu,niciodata

| Behindyou a răspuns:

Nu...singurul teritoriu care ar putea fi recastigat, dar nu se va intampla, pentru ca Moldovenii nu se considera romani, ei se considera rusi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Behindyou):

Dacă eram față-n față te loveam.
Basarabenii ori se consideră români ori moldoveni(independenți).
Ăia pe care tu zici că se consideră ruși, nu sunt basarabeni, sunt chiar rusofoni, plătiți de comuniști(ruși sau moldoveni) ca să facă show.

| Behindyou a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce-or fi ei, eu cu toti din republica Moldova cu care am vorbit se considera de-a Rusilor.
MOLDOVEAN nu poti sa fii. O natiune trebuie sa aiba istorie, ca sa poata avea un nume. Pe cand "Moldovenii" astia, sunt Romani. Pana la urma, avem aceeasi istorie pana in 1940. Gresesc? Nu gresesc.
In plus, am trecut si eu prin Republica Moldova, si tot in Romania m-am simtit. Aceeasi limba, aceeasi moneda, aceiasi oameni, atat numa ca pe toti peretii scria "Basarabia NU e Romania".

Deci, eu cand fac o afirmatie, n-o fac dupqa prima impresie.

| Behindyou a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu poate plati fiecare om "sa faca show". Pariem ca, daca, prin absurd, Moldova ar trebui sa aleaga intre a face parte din Romania, sau a face parte din Ucraina, ar alege Ucraina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Behindyou):

Nu toți moldovenii se consideră români,e-adevărat,asta din cauza că ni se tot spală creierii de mulți ani încoace,și mulți au uitat ce sunt și de unde vin.Și mai sunt și rușii care iau de partea lor niște minți mai primitive,le dau pe tavă o istorie falsă,și e și propaganda asta de limbă moldovenească,care de fapt nu există.Și ca atare ei nu se consideră ruși,nici români,ci doar moldoveni."Patrioții"ruși își zic "maldavani ", dar asta e altă poveste.Și oricum n-ar fi, zici că ești moldovean, ești deci român.
S-a demarat campania Aducem Basarabia acasă, se strâng 200000 de semnături, și s-a ajuns la 27000.Deci,mai sperăm...
http://actiunea2012.ro/200-000-de-semnaturi-pentru-basarabia.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru Behindyou):

Mai fă un drum până în Basarabia.Acum o să găsești pe toți pereții scris "Basarabia e Romania","Unire","Moldoveni deci români"...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Behindyou):

Dacă ai trecut prin Basarabia și te simți ca acasă(Aceeasi limba, aceeasi moneda, aceiasi oameni) înseamnă că nu sunt numai ruși, că ăia nu vorbesc româna. Am fi avut o discuție interesantă dacă ai fi fost la curent cu întreaga situație, dar așa.,.
Nici eu nu o ard pe prezumții când știu în ce stare se află țărișoara în care îmi duc viața.