| eduardos123 a întrebat:

Va rog ajutati-ma crying maine dau teza la romana sunt in a 7a si ziceti-mi adjectivul cand e nominativ,acuzativ,genitiv, dativ, vocativ si cand e adjectiv pronominal, verbal propriu zis cand are functia sintactica de atribut adjectiva va rog dau funda foarte mare!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca scrie in catea de gramatica!

Din pacate, noi nu te putem ajuta invatand in locul tau, asa ca... spor la invatat si facut exercitii gramaticale, ca s aintelegi cum s eocnjuga.