| stelutik a întrebat:

Ce este "lucrul mecanic motor" si "lucrul mecanic rezistent"?

3 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

E foarte greu să cauți pe Google?
"Forta care produce miscarea se numeste forta motoare, iar lucrul mecanic efectuat de aceasta forta se numeste lucru mecanic motor (L>0).
Forta care se opune miscarii se numeste forta rezistenta, iar lucrul mecanic efectuat de aceasta forta se numeste lucru mecanic rezistent (L

| Northern a răspuns:

Bună! Poate te ajută http://www.vladzhr.go.ro/mecanica/lucrul%20mecanic.html --- O zi frumoasă să ai!

| Keyboard a răspuns:

Este ceva legat de fizica