| PussicatDolls a întrebat:

Va rog explicati`mi si mie la matematica care este diferenta dintre intersectie si reuniune?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DenisejUSTmE a răspuns:

Sa-ti spun mai simplu:
1.reuniunea este formata din toate elementele multimilor luate o singura data.

2.intersectia este formata din elementele comune luate o singura data a multimilor.

Bafta la invatat!

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Operația, numită "reuniunea" lui A cu B și notată A U B, este muțimea tuturor entităților care sunt membri fie ai lui A, fie ai lui B.
"Intersecția" dintre A și B, notată A ∩ B, este mulțimea tuturor entităților (membrilor) care aparțin atât mulțimii A cât și mulțimii B. Dacă A ∩ B = o, atunci A și B se numesc mulțimi disjuncte (fără membri comuni).
citeste aici si ai sa intelegi mai bine (sunt si exemplificari grafice) :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mul%C8%9Bime

| BlueStar12 a răspuns:

Daca e vorba de multimi la intersectie trebuie sa iti dea elementele care se gasesc si intr-o multime si in cealalta iar reuniunea este cand unesti cele doua multimi si iti da o multime care are toate elementele din cele doua multimi