| dinozaur a întrebat:

Va rog foarteeee mult explicati in 6 randuri semnificatia enuntului:"Amurgul punea o umbra albastrie pe neclintitele intinderi de omat" Raspuns URGENt(va rog foarte mult

Răspuns Câştigător
| ladybug238 a răspuns:

Autorul vrea sa arate venirea noptii care coase stelute aurii pe cer. culoarea siniliei a cerului se asterne peste albul zapezii, facand ca aceasta sa luceasca in lumina lunii. zapada alba ca spuma laptelui care statea nemiscata pe dealuri sau campii si-a schimbat culorea din alb in albastru imprumutand astfel culoarea cerului.

1 răspuns:
| pedro121 a răspuns:

Noapte ce friguroasa punea intunericul parca vesnic peste troinenile de omat nemiscat. sper sa iti fiu de ajutor